Volunteer Recognition 2022 Awards

Celebrating longstanding volunteers’ selfless service and those who have gone above and beyond in their role to help save lives at sea.

Lots of RNLI volunteers stand outside a manor house in Scotland celebrating their long service

Photo: John Need Photography

The RNLI is proud to have long-serving, dedicated and creative volunteers – volunteering together with passion, talent and kindness, like generations of lifesavers before us.

On this page you can view the 2022 awardees of our Long Service and Excellence in Volunteering Awards. 

If you have any queries or if you would like your name to be removed from this page, please contact [email protected].

You can also download the programme for the 2022 Celebration Events (PDF – 1MB).

Thank you for being a lifesaver.

Long Service Awards

Our Long Service Awards recognise the commitment and service of volunteers who have been helping to save lives at sea over many decades.

Some of our award recipients are no longer with us. However, their selfless service and dedication to the RNLI will always be remembered.

View our 2022 Long Service Award recipients below.

Barbara Carlow - Bury Branch

Margaret Cooper - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Helen Daniels - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Peter Dean - Rhyl Lifeboat Fundraisers

Margaret Driscoll - Burnmouth and Eyemouth Fundraising branch

Trevor Holsey - Sheringham Lifeboat Station

Mary Lamont - Oban Lifeboat Fundraising Branch

John Lewis - Port Talbot Branch

Richard Martin - Newbiggin Lifeboat Station

Robert Mclaughlin BEM - Whitehaven and Workington

Mrs C McWillian - Doncaster Branch

Ronald  Taylor - Stromness Lifeboat Station

Hilary Waddingham - Forest Row Branch

Sheila Warner - Wells Guild

Iona Worthington - Bury Branch

Awardees surname starting with

A to E | F to J | K to O | P to T | U to Z

A to E

Sheila Asquith - Ossett Branch

Angela Booth - Baildon and Bradford

Joan Brown - Lough Swilly, Inishowen & Letterkenny Branches

Janet Chapman - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

David Cox - Chatham Historic Lifeboat Collection

Hilary Darnbrough - Baildon and Bradford

Roger Davies - New Quay (Wales) Lifeboat Station

Mary Doyle - Wexford Fundraising Branch

F to J

Alan Forrester - Flint Lifeboat Station

Christopher Green - Romsey & District Branch

Richard Griffiths - Aberystwyth Lifeboat Station

Merwyn Hanna - Kilkeel Branch

Geoffrey Heathcock - Cambridge Branch

David Herriott - Solihull Branch

Rowena Hodgson - Baildon and Bradford

Lee Holloway - Dursley Branch

Rupert Jeffares - Howth Fundraising Branch

K to O

Virginia Kennedy - Harrogate Branch

Margaret Lambert - Scunthorpe Branch

Catherine Levis - Crosshaven Branch

David Mann - Sheringham Lifeboat Station

Angela Manyweathers - Luton branch

Janet Marshall - Hessle Branch

John Massey - Howth Fundraising Branch

Donal McAlister - Non-retained Shore Crew

Kerry McKendrick - Lochwinnoch Fundraising Branch

Mildred McPhail - Baildon and Bradford

William Munro - Thurso  Lifeboat Station

Christine Normand - Havant Branch

Geoff  Nugent - Tynemouth Lifeboat Station

Sally Ollington - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

P to T

Gareth Parry - Beaumaris Lifeboat Station

Margaret Prior - Calverton Guild

Lynne Shaw - Penarth Branch

Janet Storer - Bury Branch

Ruth Street - Boston Branch

Margaret Stubbs - Louth Branch

Mary Thomas - Cleethorpes Branch

U to Z

Charles Walker - Aldeburgh Lifeboat Station

Geoffrey Warminger - Littlehampton Lifeboat Station

Sue Waters - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

David Wells - Clacton Lifeboat Station

Peter Williams - Criccieth Lifeboat Station

Awardees surname starting with

A to E | F to J | K to O | P to T | U to Z

A to E

Julie Ann Anley - Kilkeel Branch

Paul Arnold - Minehead Lifeboat Station

Margaret  Baker - Sheffield Branch

Andrew Barnes - Norwich Branch

Russell Bettany - Walron & Frinton Lifeboat Station

Isobel Bone - Girvan & District Lifeboat Branch

Lynn Booth - Boston Branch

Roger Bowen - Burry Port Lifeboat Station

Pat Brightwell - Reading & District

Mervyn Brown - Lough Swilly & Inishowen Branch

Victor Arthur Brown - Dereham & District Branch

Eric Burton - Thanet Fundraising Group

Rodney Byrne - Portrush Lifeboat Station

Peter Cain - Douglas Branch

Robin Castle - Sheerness Lifeboat Station

Jennifer Chalmers - Lochwinnoch Fundraising Branch

Hazel Chapman - Alton Branch

Agnes Clemens - Newquay Lifeboat Fundraisers

Roger Cohen - Newhaven Lifeboat Station

Peter Collins - Mudeford Lifeboat Guild

Sue Collins - Mudeford Lifeboat Guild

Allen Corlett - Peel Lifeboat Station

Margaret Cracknell  - Appledore Guild

Victor  Dade - Hunstanton Lifeboat Station

Peter Davies - Borth Lifeboat Station

Martin Dougal - Eyemouth Lifeboat Station

F to J

Austin Flynn - Dungarvan Branch

Wendy Foreman - Whitstable Fundraising Branch

Cordelia Fraser - Cromarty & Resolis Guild

June Renee Fuller - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Valerie Good - Kinsale Branch

Mary Gordon - Gourock Fundraising Branch

Andrew Grey - Little and Broad Haven Lifeboat Station

Lawrence Grove - Horton & Port Eynon Lifeboat Station 

Steve Hartley - New Quay Lifeboat Station

Peter Heading - Aberystwyth Lifeboat Station

John Heath - Chesterfield & District Branch

Mr Heath - Sheffield Branch

Robin Holden - Llandudno Lifeboat Station

Carol Horne - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Elizabeth Anne Hornegold - Dereham & District Branch

Peter Horsler - Luton branch

Pauline Hunting - Saundersfoot Branch

Mary Jones - Alton Branch

K to O

Bryan Kemp - Weston-super-Mare Branch

Wendy Lockyear - Clacton on Sea Lifeboat Station

Di Ludlow - Weymouth Branch

Barbara MacAllan - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

David Maloney - Rosslare  Lifeboat Station

Richard Marriott - Hessle Branch

Anne Marsham - Dereham & District Branch

Josephine May - Portrush Lifeboat Station

Paul  McDowell - St Bees Lifeboat Station

Elaine Michael - Trossachs Fundraising Branch

Jane Milne - Peterhead Lifeboat Fundraising Branch

Berwyn Morris - Lancaster Branch

David Nicholls - Burnham on Crouch Lifeboat Station

P to T

Ian Parker - Mudeford Lifeboat Station

Ann Parsons - Tavistock Branch

Tony Pattimore - Guernsey Guild

Mary Pirie - Stromness Guild

Anne Poyser - Calverton Guild

John Purvis - Eyemouth Lifeboat Station

John Quigley - Valentia Lifeboat Station

Frank Rice - Lancaster Branch

Sally Roberts - Harrogate Branch

Stewart Ryrie - Kirkwall Lifeboat Station

Sandra Saint - Aldeburgh Guild

Peter Shewell - Newhaven Branch

Sybil Simpson - Lochwinnoch Fundraising Branch

Maurice Spencer - Sheffield Branch

Ian Stringer - Eastbourne Lifeboat Station

Ann Sturzaker - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Stephen Sullivan - Horton & Port Eynon Lifeboat Station 

Pat Tatham - Calverton Guild

Marjory Taylor - Chanonry & District Branch

George Thomson - Yarmouth Lifeboat Station

Andy Tollett - Rye Harbour Lifeboat Station

Julie Turner - Appledore Guild

U to Z

Pamela Walton - Penarth Branch

Richie Webborn - The Mumbles Lifeboat Station

Buz White - St Peter Port Lifeboat Station

Nick  White - Littlehampton Lifeboat Station

Chris Whitworth - St Agnes Lifeboat Station

Anne Williamson - Barnoldswick Branch

John Wingfield - Amble Lifeboat Station

Peter Woods - Maldon Branch

Awardees surname starting with

A to E | F to J | K to O | P to T | U to Z

A to E

Mick Abbott - Skegness Lifeboat Station

Steve Ace - The Mumbles Lifeboat Station

Moses Alcorn - Downings & Carrigart Branch

Barbara Anderson - Thurso Lifeboat Station

Hazel Anderson - Lerwick Guild

Paul Armstrong - Newbiggin Lifeboat Station

Desmond Austin - Portrush Lifeboat Station

Linda Ballard - Wells Guild (Norfolk)

Arthur Barlow - Conwy Lifeboat Station

Andy Barnes - Sheerness Lifeboat Station

Nick Beck - Wells Lifeboat Station

Annemarie Bennett - Clifden & Connemara Fundraising Branch

Martin Boddy - Basingstoke & District Branch

Sue Body - Tower Lifeboat Station

Patricia Boyce - Downings & Carrigart Branch

Christine Bradbury - Sheffield Branch

Bill Braithwaite - Aylesbury Branch

Elizabeth Bray - Thanet Fundraising Group

Kevin Briggs - Padstow Lifeboat Station

Martin Brignall - Hastings Lifeboat Station

Chris Brompton - Bridlington Lifeboat Station

S J Brook - Ossett Branch

David Brown - Aberdeen & District Lifeboat Fundraising Branch

Michael Bruce - Anstruther Lifeboat Station

Richard Williams Bulkeley - Beaumaris Lifeboat Station

Paddy Byrnes - Conwy Lifeboat Station

Neil Cammish - Filey Lifeboat Station

Anne Campbell - Kilkeel Branch

Sheila Campbell - Ross of Mull & Iona Branch

Stuart Carpenter - Ilfracombe Lifeboat Station

Mark Charlton - Tynemouth Lifeboat Station

Richard Cobb - Montrose Lifeboat Station

Brendan Copeland - Wicklow Lifeboat Station

Hamish Corrigall - Portree Lifeboat Station

Nigel Coulton - Torbay  Lifeboat Station

Tom Cousins - Tower Lifeboat Station

James Cunningham - Kilkeel Branch

Paul Cunningham - Douglas Lifeboat Station

Denis Daly - Valentia Lifeboat Station

Ellen Darragh - Castlederg Branch

Jean Dobson - City Of Derby Branch

Richard Dobson - City Of Derby Branch

Margaret Donaldson - Trossachs Fundraising Branch

Esther Dorman - Larne Fundraising Branch

John Dowd - Sheffield Branch

Barry Down - Lymington Lifeboat Station

Anne Dunnett - Greenock Fundraising Branch

Eppy Epton - Skegness Lifeboat Station

Maggie Evans - Ashbourne Branch

F to J

Diana Fairley - Helensburgh Fundraising Branch

Mark Fisher - Barry Dock Lifeboat Station

Sue Forshaw - Lytham St Annes Lifeboat Station

Carol Foster - Robin Hood's Bay Guild

Jim Foster - Robin Hood's Bay Guild

Gill Franklin - Nuneaton & District Branch

Olive Gordon - Kilkeel Branch

Jj Green - Llandudno Lifeboat Station

Shelagh Greenland - Penarth Branch

Jessie Grigot - Chanonry & District Branch

John Grubb - Chesterfield & District Branch

David Haines - Looe Lifeboat Station

Carol Ann Hales - Felixstowe Branch

Clive Hancock - Sheerness Lifeboat Station

Lesley Handley - Crail & Kingbarns Branch

Leigh Hanks - Ilfracombe Lifeboat Station

Ken Harrison - Maldon Branch

Frank Hart - Tower Lifeboat Station

Raymond Harvey - Campbeltown Lifeboat Station

Frank Healy - Larne Lifeboat Station

Brian Hedges - Troon Lifeboat Station

Tom Henderson - Tower Lifeboat Station

Daniel Hill - West Mersea Lifeboat Station

Rod Hill - Penarth Lifeboat Station

Phyllis Hogan - Kilmore Quay Branch

Jeanette Hunt - Tarbert Fundraising Branch

Lee Jackson - Staithes and Runswick Lifeboat Station

Martyn Jackson - Sheringham Lifeboat Station

David Jeffery - Newquay Lifeboat Station

Ann Jenkins - Aberaeron Fundraising Branch

Alan Johnstone - Kirkcudbright Lifeboat Station

David Jones - Llandudno Lifeboat Station

Gareth Jones - Minehard Lifeboat Station

K to O

William Kearney - Kilkeel Lifeboat Station

William Keith - Lybster Branch

Christopher Kelly - New Ross Fundraising Branch

Rigil Kent - Hunstanton Lifeboat Station

Mark Kenyon - Ramsey Lifeboat Station

Wilma Kerr - Nairn Branch

Janice Kirkhope - Dollar & Muckhart Branch

Kevin Kirkpatrick - Longhope Lifeboat Station

Elizabeth Lacey - Hessle Guild

Robin Lane - Helensburgh Lifeboat Station

Ruth Lee - Ossett Branch

Iain Leil - Queensferry Lifeboat Station

Raymond Lewis - Woodbridge Branch

Derek Little - Downings & Carrigart Branch

Christine Lodder - Hoylake & West Kirby Branch

James Lodder - Hoylake & West Kirby Branch

Thomas Logue - Downings & Carrigart Branch

Adam (Thomas) Luck - Fowey Lifeboat Station

Annabell MacInnes - Ross of Mull & Iona Branch

Rhoda MacInnes - Ross of Mull & Iona Branch

Jean Mackay - Helensburgh Fundraising Branch

Thelma Mackenzie - Thurso Lifeboat Station

Ishbel MacLennan - Stornoway Guild

Janet Malone - Stewartry of Kirkcudbright Fundraising Branch

Ashley Mann - Newquay Lifeboat Station

Heather McBride - Downings & Carrigart Branch

Pete McBride - Downings & Carrigart Branch

Colin McCarthy - Tower Lifeboat Station

Patricia McCarthy - Penarth Branch

Seamus McDaid - Lough Swilly Lifeboat Station

Irene McDonald - Inverkip, Wemyss Bay & Skelmorlie Branch

Kevin McDonell - Mallaig Lifeboat Station

Marilyn McMeeking - Helensburgh Fundraising Branch

Kate McMillan - Greenock Fundraising Branch

Ruari McNaught - Dollar & Muckhart Branch

Jean Meikle - North Berwick and Gullane Fundraising Branch

Linda Milligan - Stewartry of Kirkcudbright Fundraising Branch

Ivor Moffat - Aith Lifeboat Station

Keith More - Peterhead Lifeboat Station

Tim Morgan - Porthcawl Lifeboat Station

James Moroney - Tower Lifeboat Station

John Morrison - Castlederg Branch

Scott Murray - Montrose Lifeboat Station

Geoff Needham - Hunstanton Lifeboat Station

Anne Newbury - Bridport & District Branch

Martin Newbury - Bridport & District Branch

Patrick  Nicholls - Aldeburgh Shop

Denis Nicol - Crieff Branch

Carol Nicolson - Portree Lifeboat Guild

Margaret Nicolson - Kilkeel Branch

John Nicolson  - Portree Lifeboat Station

Michael Nobbs - Romsey & District Branch

Nancy Noddings - Isle of Bute Fundraising Branch

Conn O'Shea - Valentia Lifeboat Station

P to T

Dave Parry - Whitstable Lifeboat Station

Phil Paterson - Berwick upon Tweed Lifeboat Station

Christopher Payne - Weston Super-Mare Lifeboat Station

Jean Peart - Baildon and Bradford Branch

Gary Pittaway - Tower Lifeboat Station

Nick Pope - Looe Lifeboat Station

Alda Postles - Selby Supporters Group

Joyce Pownall - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Peter Prideaux-Brune - Padstow Lifeboat Station

Maureen Prout - Emsworth Branch

Tony Radcliffe - Douglas Lifeboat Station

Lucy Radford - Kilmore Quay

Vincent Rafter - Lough Ree Branch

John Reason - Harwich Lifeboat Station

Barbara Rice - Emsworth Branch

Felicity Richardson - Aldeburgh Shop

Stuart Richardson - Dungeness Lifeboat Station

Tony Richardson - Walton and Frinton Lifeboat Station

David Roberts - Holyhead Lifeboat Station

David Roberts - Llandudno Lifeboat Station

Alan Robertson - Buckie Lifeboat Station

Jayne Robinson - Whitstable Branch

Barry Robson - Filey Lifeboat Station

Steve Rogerson - Trim Lifeboat Station

Richard Rycroft - Burnham on Crouch Lifeboat Station

Carlos Schofield - Tower Lifeboat Station

Theresa Shammon - Ramsey Lifeboat Station

Robbie Shields - Llandudno Lifeboat Station

Twiggy Shrubb - Felixstowe Branch

Marylynn Smith - Wells Guild (Norfolk)

Mike Smith - Padstow Lifeboat Station

Anne Speirs - Isle of Bute Fundraising Branch

Gary Stanbury - Appledore Lifeboat Station

Susan Stanier - City Of Derby Branch

William Stanier - City Of Derby Branch

Margaret Stead - Rotherham Guild

Moira Steele - Stewartry of Kirkcudbright Fundraising Branch

Richard Sullivan - Horton & Port Eynon Lifeboat Station 

Joan Tanner - St Ives Guild

Geoff Taylor - Tower Lifeboat Station

Jean Taylor - Calverton Guild

Lynne Taylor - Calverton Guild

Peter Theobald - Ipswich Branch

Maureen Thomas - Sudbury Branch

Billy Todd - Bangor Lifeboat Station

Jean-Philippe Trenque - Tower Lifeboat Station

Ewen Tubridy - Kinsale Branch

Mary Tulloch - Kinghorn  Lifeboat Station

David Turnbull - Swanage  Lifeboat Station

U to Z

Martin John Upton - Halifax Branch

Robert Vaughan - Barmouth Lifeboat Station

Dennis Veale - Holsworthy & District Branch

Mark Wade - Holyhead Lifeboat Station

Louisa Wainwright - Chilterns branch

Sandra Walker - Clacton on Sea Lifeboat Station

Eolan Walsh - Ballycotton Lifeboat Station

Tony Warburton - Hoylake Lifeboat Station

Andrew Ward - Baildon and Bradford Branch

Robert Waterfield - Wisbech & District Branch

Garry Waugh - Hartlepool Lifeboat Station

Mark (Pat) Weatherhead - Calshot Lifeboat Station

Mike Webb - Lymington Lifeboat Station

Terry Webb - Southend on Sea Lifeboat Station

Alan John Whitaker - City Of Derby Branch

Lindsey Wigmore - Great Yarmouth and Gorleston Lifeboat Station

Beryl Williams - Lymm & District Branch

David Williams - Aberystwyth Branch

Ian Williams - Elgin, Burghead & Hopeman Branch

Iwan Williams - Holyhead Lifeboat Station

Jean Williams - Aberystwyth Branch

Keith Williams - Craster Lifeboat Station

Joyce Wilson - Bury Branch

Norma Wilson - Dumbarton & District Fundraising Branch

Tim Woodcock - Bembridge Lifeboat Station

Awardees surname starting with

A to E | F to J | K to O | P to T | U to Z

A to E

Matthew Adams - Hartlepool Lifeboat Station

Damian Ahern - Water Safety Team

Graham A'Lee - Fowey Lifeboat Station

Steve Alexander - Chiswick Lifeboat Station

Greg Allen - Teignmouth Lifeboat Station

David Anderson - Dunbar Fundraising Committee

Joan Anderson - Nairn Branch

Janet Angles - Wells Guild

Pat Appleton - Whitstable Shop

Trish Austin - Crosshaven Branch

Helen Baggott - Saundersfoot Branch

Susanne Bainbridge - Wisbech Branch

Jan Baines-Burton - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Chris Bale - Bude Lifeboat Station

Clare Barber - Hartlepool Lifeboat Station

David Barker - St Bees Lifeboat Station

Jon Barker - Teddington Lifeboat Station

Stewart Barker - Sligo Branch

Victoria Barrowcliffe - Girvan & District Lifeboat Branch

Douglas Bates - Crewe & Natwich Branch

Jenny Baxter - Sennen Cove shop

Nicholas Baxter - Water Safety Team

Phil Baxter - Sennen Cove Branch

Betty Bayliss - Friends of Whitby Lifeboat

Carl Beardmore - Falmouth Lifeboat Station

Janet Beckett - Wells Lifeboat Station

Richard Beddows - St Bees Lifeboat Station

Andrew Bell - Teddington Lifeboat Station

Andy Bell - Clifden Lifeboat Station

Wayne Bellamy - Chiswick Lifeboat Station

John Bennett - New Ross Fundraising Branch

Christine Bingley - Stowmarket & Needham Market Branch

Joseph Birkett - Workington Lifeboat Station

Peter Birthright - Dungeness Lifeboat Station

Dorothy Bishop - Lymington Branch

Alan Blair - Dunbar Lifeboat Station

Helen Blydon - Inverkip, Wemyss Bay & Skelmorlie Branch

Cameron Bond - Redcar Lifeboat Station

David Bone - Burton & South Derbyshire Branch

Frank Bourke - Bundoran Lifeboat Station

Kieran Boyle - Courtmacsherry Lifeboat Station

George Bradley - Campbeltown Lifeboat Station

Ben Bradley-Watson - Lymington Lifeboat Station

Tim Brant - Cleethorpes Branch

Jenny Brown - Troon Lifeboat Fundraising Branch

Mearl Brown - Cromer Lifeboat Station

Jenny Broxham - Rotherham Guild

Margaret Buckingham - Manhood Branch

Margaret Bunting - Wells Guild

Irene Burnett - Aberdeen & District Lifeboat Fundraising Branch

Margaret Cairns - Helmsdale Branch

Kevin Calder - Anstruther Lifeboat Station

Neil Calvert - Seahouses Lifeboat Station

Isobel Camp - Wells Guild

Nick Carre - Alderney Lifeboat Station

Carys Carroll - Cemaes Bay Fundraising Branch

Jason Carroll - Gravesend Lifeboat Station

James Cassidy - Bundoran Lifeboat Station

Chris Cathcart - Carrybridge Lifeboat Station

Sheila Chalmers - Ardrossan, West Kilbride & District Fundraising Branch

Wayne Chandler - Alderney Lifeboat Station

Kathleen Chapman - Driffield Lifeboat Guild

Amanda Childs - Teddington Lifeboat Station

Charles Clark - Cleethorpes Branch

Paul Clark - Alderney Lifeboat Station

David Clarke - Chiswick Lifeboat Station

Stephen Clyburn - Hartlepool Lifeboat Station

Simon Collins - Dungeness Lifeboat Station

Tom Collins - Hartlepool Lifeboat Station

Ewen Colquhoun - Kyle of Lochalsh Lifeboat Station

Sally Compton - Farnsfield Guild

Rodney  Cooke - Holt & District Branch

James Cooper - Salcombe Lifeboat Station

William  Cooper - Port Talbot Branch

Barbara Cottrell - Fowey Fundraising Branch

Roger Couch - New Quay (Wales) Lifeboat Station

Robbie Coull - Aberdeen Lifeboat Station

Stephen Craig - Larne Fundraising Branch

Robert Craigie - Stromness Lifeboat Station

Margaret Crane - Mudeford Lifeboat Guild

Matt Crofts - Flood Rescue Team

Jenny Crowell - Jersey Fundraising Guild

Gary Cruickshank - Aberdeen Lifeboat Station

Brendan Curtin - Valentia Lifeboat Station

Anthony Dale - Chesterfield & District Branch

Joanne Dale - Chesterfield & District Branch

Bernie Davies - New Quay Lifeboat Station (Wales)

Richard Davies - Horton & Port Eynon Lifeboat Station 

Hefin Davis - New Quay Lifeboat Station

Charles  Deacon - Vice President

Kevin Deady - Fenit  Lifeboat Station

Tom Ditchburn - Workington Lifeboat Station

Daniel Dixon - Ballyglass Lifeboat Station

Guy Dodgson - West Mersea Lifeboat Station

Stephen Done - Fishguard Lifeboat Station

Chris Dorman - Larne Lifeboat Station

Will Dougan - Stranraer Lifeboat Station

Richard Dowson - Whitby Lifeboat Station

Thelma Duke - Whitstable Branch

Christine Dyer - Port Talbot Branch

Karen Eeles - Jersey Fundraising Guild

Terry Eisler - Fowey Fundraising Branch

Joan Elder - Thurso Lifeboat Station

Brenda Eldridge - Royston & District Branch

Edith Ellis - Ossett Branch

Ryan Elvy - Littlestone on Sea Lifeboat Station

David  Evans - Padstow Lifeboat Station

Merfyn Osborne Evans - Porthdinllaen Lifeboat Station

Willie Evans - Larne Lifeboat Station

Jefferson Eyre - Mudeford Lifeboat Station

F to J

Margaret Fanstone - Lymington Lifeboat Station

Ann Farrington - Crewe & Natwich Branch

Anthony Faulkner - Mirfield Branch

David Ferguson - Chiswick Lifeboat Station

Martin Flack - Dungeness Lifeboat Station

Alec Forbes - Wick Lifeboat Station

Robert Fowler - Dun Laoghaire Lifeboat Station

David Fry - Gravesend Lifeboat Station

Joan Gamblin - Inverness & North Kessock Branch

Michael Gant - Felixstowe Branch

Pamela Gant - Felixstowe Branch

Heather Gardener - Weymouth Branch

Selena Gaunt - Emsworth Branch

Janet Gent - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

James Geraghty - Ballyglass Lifeboat Station

Francis Gibbons - Ballyglass Lifeboat Station

Fiona Gibson - Trossachs Fundraising Branch

James Gibson - Arran Lifeboat Station

Gemma Gill - St Asaph Flood Rescue Team

Georgia Grant - Lerwick Guild

Sheila Greaves - Rutland Branch

Frederick Green - St Agnes Lifeboat Station

David Greenfield - Gravesend Lifeboat Station

Medina Greenwood - Calverton Guild

Rob Grove - Horton & Port Eynon Lifeboat Station 

Margaret Grubb - Chesterfield & District Branch

Fiona Grundy - Anstruther Shop

Keith Gudgion - Rye Harbour Lifeboat Station

Fraser Gunn - Water Safety Team

Morgan Guy - Port St Mary Lifeboat Station

Cheryl Hacking - Great Yarmouth & Gorleston Lifeboat Guild

Ed Hall - Chiswick Lifeboat Station

Iris Hall - Grantham Branch

Richard Hall - West Bridgford & District Branch

Stuart Hare - Clacton on Sea Lifeboat Station

Andrew Harris - Aldeburgh Lifeboat Station

Elizabeth Harris - Penlee Fundraising Branch

Daphne Harrison - Penarth Branch

Trevor Harrison - Stranraer Lifeboat Station

Muriel Haslam - Chesterfield & District Branch

Margaret Hastie - Isle of Islay Fundraising Branch

Philip Hawes - Sheringham Lifeboat Station

Marion Haywood - Rotherham Guild

Allen Head - Flood Rescue Team

Jacquie Heaton - Inverness & North Kessock Branch

Jennifer Hempstead - West Bridgford & District Branch

Margaret Hewison - Westray Guild

Colin Hickman - Ashtead Branch

Michael Hicks - St Ives Lifeboat Station

Graham Hirst - Honley & Brockholes Branch

Sandra Hobart - Sutton, Cheam & Worcester Park Branch

Cathy Holgate - Largs Fundraising Branch

Robert  Holland - Grantham Branch

Michael Hooker - Whistable Fundraising Branch

Geoffrey Horsman - Mirfield Branch

Susan Janet Horsman - Mirfield Branch

Ian Howard - St Bees Lifeboat Station

Peggy Howes - Cleethorpes Shop

Peter Howland - Campbeltown Lifeboat Station

Sylvie Howland - Tarbert  Branch

Rory Hoy - Enniskillen Lifeboat Station

Paul Huggins - Scarborough Lifeboat Station

Brett Hughes - Holyhead Lifeboat Station

Neil Humphrey - Plymouth Lifeboat Station

Jacqueline Hunter - Barnsley Branch

Jill Hunter - Friends of Whitby Lifeboat

Leita Hunter - Selby Supporters Group

Ian Hutchings - Yarmouth Lifeboat Station

Patricia Hutchinson - Staaithes Shop

Helen Innis - Friends of Whitby Lifeboat

Fiona Jack - Inverness & North Kessock Branch

Benjamin Jackson - Barrow Lifeboat Station

Judith Jackson - Ossett Branch

Lee James - Harwich Lifeboat Station

Tim James - Teddington Lifeboat Station

Anthea John - Appledore Guild

Ann Jones - Weymouth Branch

Carol Jones - St Davids Branch

Hilary Jones - Rotherham Guild

Judith Jones - Felixstowe Branch

Margaret Jones - Penarth Branch

Martin Jones - Moelfre Lifeboat Station

Peter Jones - Woodbridge Branch

K to O

Tom Kay - St Agnes Lifeboat Station

Elliott Kearns - Bundoran Lifeboat Station

Janis Keast - Chanonry & District Branch

Matthew Keates - Chiswick Lifeboat Station

Sue Kelham - Redditch Fundraiser, affiliated to Solihull Branch

James Kerr - Larne Fundraising Branch

Maureen Margaret King - Henry Blogg Museum Shop

Mick Land - Fowey fundraising branch

Robin Langford - St Ives Lifeboat Station

Noreen Lannin - Crosshaven Branch

Peter Lawrence - St Helier Lifeboat Station

Matt Leat - Tower Lifeboat Station

Maura Lee - Driffield Lifeboat Guild

Marguerite Leeds - Cromer Ladies Lifeboat Guild

Rhodri Lewis - Aberystwyth Lifeboat Station

Jackie Lovatt - Flamborough Shop and Flamborough Lifeboat Supporters Group

Colin Lyons - Cardiff Fundraising Branch

Elizabeth Lyons - Penarth Branch

Michael MacNeil - Barra Island Lifeboat Station

Stephen MacNeill - Islay Lifeboat Station

Philomena Maguire - Water Safety Team

David Malcolm - Wick Lifeboat Station

Rey Malcolm - Trossachs Fundraising Branch

Amy Mangan - Ballyglass Lifeboat Station

Kevin Manson - Stromness Lifeboat Station

Alison Marr - Inverness & North Kessock Branch

Fiona Martin - Isle of Bute Fundraising Branch

Jon  Mathers - Crosshaven Lifeboat 

Kevin Maynard - Tower Lifeboat Station

Pamela McAuley - Larne Fundraising Branch

Alex McBride - Douglas Lifeboat Station

Linda McCluskey - Dumbarton & District Branch

Jenny McEvoy - Oban Lifeboat Fundraising Branch

Julia McGregor - Maldon Branch

Patricia McKeggie - Chanonry & District Branch

Carolyn McLaughlin - Walsall Branch

Ross McMullen - Dunbar Lifeboat Station

Ruairi McNaughton - Red Bay Lifeboat Station

Mary McNicholas - Achill Island Lifeboat Station

Fiona McNutt - Downings & Carrigart Branch

Peter McNutt - Downings & Carrigart Branch

Laura Menzies - Wick Lifeboat Station

Arthur Miles - Hastings & St Leonards Lifeboat Society

Sue Miller - Ashbourne Branch

Hazel Mitchell - Wells Guild

Ernest Moodie - Kirkwall Lifeboat Station

Orlaith Mooney - Newcastle Lifeboat Station

Johnny Moore - Kilmore Quay Branch

Andy Morgan BEM - Shoreham Lifeboat Station

Susanna  Morgan-Peek - Burry Port Lifeboat Station

Julie Ann Morley - Port Talbot Branch

Gordon Morrison - Wick Lifeboat Station

Sheila Mousley - Ouse River Branch

David Mullen - Campbeltown Lifeboat Station

Patricia Murphy - Valentia Branch

Philip Murphy - Bundoran Lifeboat Station

Willie Murphy - Sligo Bay  Lifeboat Station

Judy Nelson - Portush Lifeboat Station

Anne Newman - Aldeburgh Guild

Nigel  Newton - Newton Stewart Branch

Clive Nicholls - Ramsgate Lifeboat Station

Michael Nield - Tower Lifeboat Station

Miles Norris - Yarmouth Lifeboat Station

Simon Nuding - Lymington Lifeboat Station

Jean Nunn - Cleethorpes Shop

Chris Nurse - Appledore Guild

Nick O'Brien - Torbay Lifeboat Station

Brian O'Donovan - Valentia Lifeboat Station

Patrick O'Hagan - Red Bay Lifeboat Station

Marion O'Keefe - Norwich Branch

Jean Organ - Tarbert Fundraising Branch

Chris Osborne - Fishguard Lifeboat Station

P to T

Clive Palfrey - Looe Lifeboat Station

June Pallett - Driffield Lifeboat Guild

Keith Palmer - Brentwood Branch

Jean Parsons - Emsworth Branch

Michael Patton - Bundoran Lifeboat Station

Sylvia Paul - Lough Erne Branch

Carol Phillips - Calverton Guild

Max Phillips - Wells Lifeboat Station

Jan Philp - Fowey Lifeboat Station

Patrick Pinkerton - Newcastle Lifeboat Station

Kay Poulsom - Wotton-under-Edge & District Branch

Adam Preece - Yarmouth Lifeboat Station

David Price - New Quay Lifeboat Station

Paul Rafferty - Youth Education

Rick Rava - Porthcawl Lifeboat Station

Mark Rawling - Scarborough Lifeboat Station

Mary Rayment - Rock Lifeboat Shop

Derek Rea - Larne Lifeboat Station

Stephen Read - Ipswich Branch

Heath Reed - Dungeness Lifeboat Station

Paul Reeve - Solihull Branch

David Reid - Carrybridge Lifeboat Station

Joy Roberts - Ross of Mull & Iona Branch

Nicky Rogers - Pembroke Ladies Guild

Alun Ross - Tynemouth Lifeboat Station

Elizabeth Ross - Crieff Branch

Mike Rountree - Gravesend Lifeboat Station

Dave Ruse - St Agnes Lifeboat Station

Hazel Russell - Downings & Carrigart Branch

Rod Salusbury-Hughes - Campbeltown Lifeboat Station

Mike Samuelson - Bembridge Lifeboat Station

Phil Sargent - Appledore Guild

Hedley Saunders - Exmouth Lifeboat Station

Mary Scallan - Kilmore Quay Branch

Robert Schofield - Flint Lifeboat Station

Albert Scott - Cookham and District Branch

Peter Scott - Enniskillen Lifeboat Station

Rob Scott - Yarmouth Lifeboat Station

James Searle - Exmouth Lifeboat Station

Gareth Shaw - Looe Lifeboat Station

John Shaw - Portsmouth Lifeboat Station

Richard Shaw - Hartlepool Lifeboat Station

Pete Shillabeer - Teignmouth Lifeboat Station

Jean Shorthose - Rotherham Guild

Mark Sidders - Whitstable Lifeboat Station

Mary Simcock - Calverton Guild

Gavin Simmons - Chiswick Lifeboat Station

Linda Simpson - Lerwick Guild

Carol Sims - Bembridge Guild

Mathew Small - Gravesend Lifeboat Station

Alex Smith - Arbroath Lifeboat Station

Jane Smith - Emsworth Branch

Jude Burns Smith - Inverness & North Kessock Branch

Tina Smith - Gravesend Lifeboat Station

Nick Snelling - Southend on Sea Lifeboat Station

Pamela Spender - Port Talbot Branch

Julie Stafford - Tynemouth Lifeboat Station

Margaret Stather - Torbay Lifeboat Fundraisers

Gavin Steeden - Swanage  Lifeboat Station

John Stephens - Padstow Lifeboat Station

Patricia Stephens - Criccieth Shop

Charles Stewart - Red Bay Lifeboat Station

Dorothy Stewart - Inverkip, Wemyss Bay & Skelmorlie Branch

Douglas Stewart - Eyemouth Lifeboat Station

Lilian Stewart - Larne Fundraising Branch

Andrew Stolworthy - Crewe & Natwich Branch

Ian Taylor - Weymouth Station

John Taylor - Wick Lifeboat Fundraising Branch

Joseph Taylor - New Quay Lifeboat Station

Lesley Temple - Rotherham Guild

Roy Temple - Stromness Lifeboat Station

Alun Thomas - Water Safety Team

Martyn Thomas - Cardigan Branch

Sharon Thomas - Port Talbot Branch

David Thomson - Anstruther Fundraising Group

Enid Thorpe - Fowey Shop

Lewis Timson - Newquay Lifeguards

Ian Tinch - Cleethorpes Branch

Sandra Tinch - Cleethorpes Branch

Evelyn Topp - Chanonry & District Branch

Andrew Towers - Solihull Branch

Judith Townsend - Crewe & Natwich Branch

Stuart Trought - Alderney Lifeboat Station

Karl Turnbull - Eyemouth Lifeboat Station

James Turner - Hastings Lifeboat Station

Paul Turner - Kirkwall Lifeboat Station

U to Z

Susan Uren - Port Talbot Branch

John Viggers - Walsall Branch

Carolyn Voisey - Troon Lifeboat Station

Cynthia Walker - Friends of Whitby Lifeboat

Patrcik Walker - Ballyglass Lifeboat Station

Susanne Walker - Retford Guild

Dolores Walsh - Helvick Head Fundraising Committee

Ron Walton - Penarth Shop

Anthony Watson - Honley & Brockholes Branch

Rob Watson - Hoylake Lifeboat Station

Rhoda Watt - Lerwick Guild

Kate  Webb - Wells Guild

Dorothy Weeks - Portrush Lifeboat Station

John Weeks - Portrush Shop

Margaret Wells - Whitstable Branch

Jane White - Pembroke Ladies Guild

Mark Whiteley - Port St Mary Lifeboat Station

Marlene Whittaker - Calverton Guild

Ruth Whittingham - Barnsley Branch

Anna Wilks - Weymouth Branch

Guy Williams - Beaumaris Lifeboat Station

Louise Williams - Wells Guild

Mair Williams - Pwllheli Fundraising Branch

Matthew Williams - The Mumbles Lifeboat Station

Neil Willis - Sennen Cove Lifeboat Station

Tony Wilman - Woodbridge Branch

Vivien Winger - Clacton on Sea Lifeboat Station

John Wood - Youth Education

Colin Woodhead - Scarborough Lifeboat Station

Terry Woods - Plymouth Shop

Dorothy Woolley - Ossett Branch

Christian Wright - Margate Lifeboat Station

Martin Wyatt - City Of Derby Branch

John Young - Penarth Branch

Kevin Young - Courtmacsherry Lifeboat Station

Excellence in Volunteering Awards

Our Excellence in Volunteering Awards recognise volunteers who deserve special recognition for making a difference to their team or community. 

View our 2022 Excellence in Volunteering Award recipients below.

Awardees surname starting with

A to E | F to J | K to O | P to T | U to Z | Groups

A to E

Rosalind Ashton - Newhaven Lifeboat Station

Bryan Bartlett - Rock Lifeboat Station

Jenny Baxter - Sennen Cove shop

Barrie Behenna - Teignmouth Fundraising Team

Audrey Bishop - Maidstone Villages Branch

Paul Bolton - Rye Harbour

Ian Brandreth - Aberystwyth Lifeboat Station

Mat Chaplin - Rock Lifeboat Station

Laura Clarke - Lough Derg Fundraising Branch

Michael Clements - Twickenham, Teddington & District Branch

Andrew Coe - Walmer Lifeboat Station

Julie Coe - Walmer Lifeboat Station

Gaynor Davies - Burry Port Branch

Kate Dawson - City of London Committee

Teresa Drage - Weymouth Branch

Cheril Evans - Burry Port Branch

F to J

Chris Fisher - Criccieth Lifeboat Station

David Forshaw -  Lytham St Annes Lifeboat Station

Neil French - Water safety Team

Daniel Gill - West Yorkshire Business Branch

Christine Haines - Burry Port Branch

Deborah Hales - Blackburn and Darwen Fundraising Branch / Blackpool Shop

Philippa Hales - Minehead Lifeboat Station

Ken Harcombe - Fleetwood Branch

Julie Harris - Seahouses Lifeboat Station

Jennifer Hastings - Cowes Guild

Marie Headley - Dunbar Shops

Bethany Hewitt - Rock Lifeboat Station

Paul Hoskins - Coventry Branch

Hilary Howells - Burry Port Branch

Bryan Hughes - Engagement & Heritage

Jan Hurst - Moelfre

Gaynor Jenkin - Poole Lifeboat and District Fundraising Group

Barbara Jones - Friends Of Blackpool Fundraising Branch

K to O

Jennifer Kay - Morecambe Shop

Lynn Malcolm - Poole and District Fundraising Group

Leonie Mead - Oban Lifeboat Station

Tony Merrill - Appledore Guild

Digby Moulden - Lytham St Annes Station Fundraising Branch

Norma Mumford - Maldon & District Branch

Shane O'Sullivan - Cork Branch

P to T

Susan Peek - Burry Port Branch

Stephen Philips - Poole and District Fundraising Group

Cynthia Pitman - Biggleswade Branch

Avril Richards - Aberdovey Fundraising Branch

Jill Sim - North Berwick & Gullane Shop

Diana Spicer - City of London Committee

Nigel Sweeny - St Catherine Lifeboat Station

Roy Taylor - Abersoch Fundraising Team

U to Z

Geoff Vian - Portishead Lifeboat Station

Susan Ward - West Yorkshire Business Branch

Lorna Watkin - City of London Committee

Pete Webster - Peel Lifeboat Station

Susan Westlake - Burry Port Branch

Lauren Williams - Rock Lifeboat Station

Alison Young - Lytham St Annes Fundraising Branch

Groups

Cromer Ladies Lifeboat Guild 

Dunbar RNLI Shop Team 

Longhope ladies lifeboat guild

North Berwick and Gullane Shop 

Selsey Shop 

St Mary's Fundraising Angels 

Fowey Shop

Burry Port Shop