Long Service Awards 2020

Our volunteers are at the heart of everything we do. In 2020, we recognised over 1,400 volunteers for their dedicated and long-standing service to the RNLI.

From the shore to the lifeboat, RNLI volunteers save lives at sea many different ways. Thank you to all our 2020 award recipients for their commitment and service over many years.

Some of our award recipients are no longer with us, however their selfless service and commitment to the RNLI will never be forgotten.

Below you can see a list of all the inspirational volunteers who received their Long Service Award in 2020.

If your details are not correct or if you’d prefer for your name to be removed from this page, please contact volunteer_recognition@rnli.org.uk.

May Bain Westray Guild

Tony Beeson Weymouth Branch

David Crowden Bromley, West Wickham and Hayes Branch

John Halls Walton and Frinton Lifeboat Station

Edwin Luckin Cromer Lifeboat Station

Elsie Miller Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Brenda Mudford Barry and Vale Fundraising Branch 

Ann Payne Newhaven Lifeboat Society

Derek Payne Newhaven Lifeboat Society

Robert Scott Rhyl Lifeboat Fundraisers


 

A–E | F–J | K–O | P–T | U–Z

A–E

Ann Ainscow Warwickshire Branch

Katherine Anderson Lonchinver Guild

Janet Bailey Newquay (Cornwall) Guild

Norman Bailey Newquay (Cornwall) Guild

Peter Barker Margate Lifeboat Station

Josephine Bee Falmouth Branch

George Beecham MBE Canvey Island Branch

Barbara Calrow Bury Ladies’ Guild

Chris Cloke Bude Lifeboat Station

Clive Cockayne Selsey Lifeboat Station

Barry Cockrem Minehead Fundraising Team

Mary Cooke Sandbach Branch

Dave Corben Swanage Lifeboat Station

Patricia Crossley Ballymoney Branch

Roger Danby Macclesfield Branch

John Davies Barry Dock Lifeboat

Ronald Davies Borth Lifeboat Station

Peter Dean Rhyl Lifeboat Fundraisers

Beryl Dean Rhyl Lifeboat Fundraisers

Sally Derham Wilkes Mudeford Lifeboat Guild

Myra Dick Anstruther Shop

F–J

Paul Finn Bude Lifeboat Station

Paul Frost Rhyl Lifeboat Station

Jean Frost Rhyl Lifeboat Fundraisers

David Grose Salcombe Lifeboat Station

Jean Hartley Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group 

Elizabeth Heappey Sutton Coldfield Branch

Dr Michael Hersant MBE Penlee Lifeboat Station

Brendan Hoey Clogherhead and Drogheda Branch

Steve Hooper Weymouth Branch

Elizabeth Howarth Bury Ladies’ Guild

Joan Hughes-Griffiths Rhyl Lifeboat Fundraisers

Peter Huxtable Shoreham Harbour Lifeboat Station

Judith Ingham Haslingden Ladies’ Guild

Anthony Jamieson Redcar Lifeboat Station

David Jenkins MBE Aberystwyth Fundraising Branch

Graham Jewell Portsmouth Fundraising Branch

Trevor Jones Conwy Lifeboat Station

K–O

Joan Kiernan Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

Mary Lamont Oban Fundraising Team

Tudor Lloyd Holyhead Lifeboat Station

Elaine MacLachlan Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Roderick MacLean Barra Island Lifeboat Station

Janet Madron Penlee Lifeboat Station

Angela Maguire Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

Thelma Manning Littlehampton and Arundel Fundraising Branch

Elyzabeth Monica McDowall Saundersfoot Branch

Robert McLaughlin Whitehaven Branch

Anne McMorris Kilmore Quay Lifeboat Station

Graham Mountford Newquay Lifeboat Station

Margaret Munday Pembury Branch

Andrew Munson Penlee Lifeboat Station

Chris Olding Weymouth Branch

Robert John O'Neill Redcar Lifeboat Station

Philip Oxley Walton and Frinton Lifeboat Station

P–T

Patricia Penney Newhaven Lifeboat Society

Noel Phillips Clogherhead and Drogheda Branch

Martin Plough Yealm Branch

Tony Pring Petts Wood and Crays Branch 

Jimmy Quinn Rhyl Lifeboat Station

Janet Ralph Walsall Branch

Tommy Ridgway Aberystwyth Lifeboat Station

David Roberts Flint Lifeboat Station

Peigi Robertson Oban Lifeboat Station Fundraising

Aidan Sharkey Clogherhead and Drogheda Branch

Jennifer Stott Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

June Swartz Barry and the Vale Fundraising Team

Ronald Stewart Taylor Stromness Lifeboat Station

Geoff Terry Barmouth Lifeboat Shop

Peter Thomas Dungeness Lifeboat Station

Pete Thomson Whitby Lifeboat Museum

Winifred Turner Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group 

U–Z

John Vickers Rhyl Lifeboat Station

Joan Weir Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Rosalie Whitlock Penlee Branch

Jennifer Wilcox Kidderminster Branch

Ann Williams Pwllheli Branch

Iona Worthington Bury Ladies’ Guild

A–E | F–J | K–O | P–T | U–Z

A–E

John Adnams Southwold Lifeboat Station

Pauline Allday Falmouth Branch

Eddie Allen Peel Lifeboat Station

Doreen Amies Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Ann Amphlett Droitwich Guild

Christopher Andrews Margate Lifeboat Station

Andy Angove Falmouth Lifeboat Station

Paul Arro Flamborough Lifeboat Station

Shirley Baker Sutton Coldfield Branch

Lorna Banks Meopham and District Branch

Ronald Barclay Aberystwyth Lifeboat Station

Elsa Barrett Cowes Guild

Florence Bass North Kildare Fundraising Branch

Brian Bates Aberdovey Lifeboat Station

Colin Beeston Portsmouth Lifeboat Station

Hefin Birch Aberdyfi Branch 

Gary Bird Lytham St Annes Lifeboat Station

Jane Bonnett Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Peter Bradley Portsmouth Fundraising Branch

Rhoda Bradshaw North Kildare Fundraising Branch

Ann Brand Harwich Shop

Frank Brereton New Brighton Lifeboat Station

Andrew Brompton Bridlington Lifeboat Station

Patricia Buck Downend and Kingswood Branch

Roy Bullen St Catherine Lifeboat Station

Stephen Burl Croydon Branch

David Carpenter Biggleswade Branch

Henry Carter Lowestoft Lifeboat Station

Valerie Charnock Mossley Branch

Brian Chetwynd Yealm Branch

Kevin Christian Ramsey Lifeboat Station

Ali Clague Ramsey Lifeboat Station

Neil Clarke Burnham and Highbridge Branch

Colin Clews Rhyl Lifeboat Station

Christopher Clifford Erdington Branch

Jacky Clifford Erdington Branch

Christopher Clubley Filey Lifeboat Station

Terrance Colbran Eastbourne Lifeboat Station

Ronnie Copeland Largs Lifeboat Station

Marion Corben Swanage Fundraisers

Geoff Cowan Cullercoats Lifeboat Station

F Leonard Cross Burry Port Lifeboat Station 

Janet Cross Burry Port Lifeboat Station 

Anthony Crowther South Bucks and Thames Branch

Keith Cunningham City of London

John Curry Hoylake Lifeboat Station

Diane Dancer Halesowen Branch

Sally Daniells Henley-on-Thames Branch 

Norman Daniells Henley-on-Thames Branch 

Charlie Davies Littlestone-on-Sea Lifeboat Station

Muriel Davies Bolton District Branch

Deirdre Delaney Clogherhead and Drogheda Branch

Kevin Dingley Mudeford Lifeboat Station

Barrie Dodsworth Garforth Branch

Mary Doyle Wexford Fundraising Branch

Mike Draisey Newhaven Lifeboat Station

Martha Drake Courtmacsherry Branch

Susan Draper Meopham and District Branch

Neal Duffield Bangor Lifeboat Station

Stuart Dyer Shanklin and District Branch

Peter Edwards Clacton-on-Sea Lifeboat Station

Catherine Emmons Pwllheli Lifeboat Station

Gill Evans Loughton Branch 

Michael Evans Loughton Branch

F–J

Jean Farish Kippford and District Lifeboat Fundraising Committee

Kay Firth Longhope Guild

Patricia Fisher Haslingden Ladies’ Guild

Michael Fitzgerald Arklow Lifeboat Station

Chris Fonteyn Stourbridge Branch

Nigel Forrest Llandudno Lifeboat Station

Robert Francis St Mary's Lifeboat Station

Brian Frith Egham and Virginia Water Branch

March Frith Egham and Virginia Water Branch

Mary Gerrard Arbroath Guild

Lesley Anne Gilbert Mossley Branch

Joan Giles Pembroke Ladies’ Guild

David Godfrey Downend and Kingswood Branch

David Graham Oban Lifeboat Station

Trevor T Griffiths Burry Port Lifeboat Station 

Alyson Griffiths Burry Port Lifeboat Station 

Richard Griffiths Aberystwyth Lifeboat Station

Jenny Groat Westray Guild

Brian Hadler Whitstable Lifeboat Station

Jeanette Hadley Halesowen Branch

Brian Hadley Wembury Peninsula Branch 

Sheila Hadle Wembury Peninsula Branch 

June Harcus Westray Guild

Netta Harcus Westray Guild 

Elizabeth Hardwicke Wembury Peninsula Branch 

Maureen Hargreaves Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group 

John Harvey Exmouth Shop

Malcolm Harvey Brighton Lifeboat Station

Rosemary Rebecca Hayes Saundersfoot Branch

Brigid Heron Richmond Branch

Hazel Herriott Solihull Branch

David Herriott Solihull Branc

David Hewitt Snr Largs Lifeboat Station

Tony Hobbs Henley-on-Thames Branch

John Holden Twickenham, Teddington and District Branch

Jane Hooson-Owen Ramsey Guild

Sylvia Hotchin Fishguard and Goodwick Branch

Shirley Howard Mossley Branch

Kenneth Humphrey Alcester Branch

Keith Hunt South Bucks and Thames Branch

Alastair Hunter Holywood Fundraising Branch

Jacqueline Hutchins Portsmouth Lifeboat Station

Lovaine Irving Stokesley Guild

Florence Jenkins Wexford Fundraising Branch

Shirley Johnston Stokesley Guild

Gareth Richard Jones Kippford Lifeboat Station

Eve Jones Tamworth and Lichfield Branch

Irene Jones Keyworth and District Branch

Anthony Jones New Brighton Lifeboat Station

Mike Jones New Brighton Lifeboat Station

Derek Jones Keyworth and District Branch

Richard Judge Whitstable Lifeboat Station

Mike Judge MBE Whitstable Lifeboat Station

K–O

Val Kemp Kilmore Quay Branch

Mike Kingston Penarth Lifeboat Station

Joan Kirkwood Mcdowell Workington Fundraisers

Mae Lamont Lochinver Guild

Rod Law Milton Keynes Branch

Audrey Layton Hayling Island Fundraising Branch

Alan Leedham Padstow Fundraising Guild

Robert Leigh Lake District Branch

Ann Levins Clogherhead and Drogheda Branch

James Mackie Southend on Sea Lifeboat Station

Richard Matson Wantage Branch 

Jessica Matson Wantage Branch 

Barbara Mayes Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Margaret McAndrew Arbroath Guild

Jean McCann St Albans Branch

Barbara Mclarty Salcombe Lifeboat Fundraisers

Hazel McNeil Bury Ladies’ Guild

Liz McNeill Donaghadee Fundraising Branch

Peter Mercer Newhaven Lifeboat Society

Margaret Metcalfe Whitchurch Branch

Barbara Moodie Kirkwall Branch

John Murray Anstruther Lifeboat Station

Shay Nash Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Dinah Naylor Stroud and District Branch

Sonia Nelson Arbroath Guild

Dave Nicoll Falmouth Lifeboat Station

David Nicolson Aith Lifeboat Station

P–T

Barbara Page Cromer Guild

Roy Pascoe BEM Penlee Lifeboat Station

Jan Pearce Margate, Birchington and District Branch

Sheena Petrie Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Vivianne Petts Newhaven Lifeboat Society

Christine Pitchfork Garforth Branch

J Mac Pollock Ballymoney Branch

Wendy Ponsford Barmouth and District Guild

Kathleen Pratt Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group 

Alice Mary Prophet St Austell and District Branch

John Pulford Bangor Branch

Christopher J Puxley Silloth Lifeboat Station

Graham Raines Hayling Island Lifeboat Station

George Ralston Bangor Lifeboat Station

Terry Rath Clogherhead and Drogheda Branch

Padraig Rath Clogherhead and Drogheda Branch

Annette Rayner Walton and Frinton Lifeboat Station

Iris Ridgway Whitchurch Branch

Thomas Ridyard MBE Bolton District Branch

C Rigg Barrow Guild

John Riley Bury St Edmunds and District Branch

Juliet Rinkel Crowborough and District Branch 

Myrna Robertson Kippford and District Lifeboat Fundraising Committee

Carol Robinson Newbiggin Ladies’ Lifeboat Guild

Edna Robinson Donaghadee Fundraising Branch

Gina Robinson Filey Lifeboat Station

Lyn Rodger Anstruther Shop

Elizabeth Roe Stokesley Guild

Nigel Roper Hayling Island Lifeboat Station

Michael Ross Berwick-upon-Tweed Lifeboat Station

Pam Rowe Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

Peter Royall The Mumbles Lifeboat Station

Michael Scott Biggleswade Branch

Delia Seagar Egham and Virginia Water Branch

Faith Shell Tamworth and Lichfield Branch

Dorothy Shore Mossley Branch

Cubitt Siely Happisburgh Lifeboat Station

Mary Small Garforth Branch

Margaret Smith Caistor Fundraising Branch

Graham Smith Caistor Fundraising Branch

Philip Smith Happisburgh Lifeboat Station

Marion Snell Clacton-on-Sea Guild

Daisy Spurgeon Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Gerry Staynes Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Terry Stefani Whitstable Lifeboat Station

Catherine Stevenson Westray Guild and Branch

Austin Stevenson Colwyn Bay Branch

Pat Steward Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Norma Stockford Barmouth and District Guild

Brian Stonestreet Lewes and District Branch

Wendy Stonestreet Lewes and District Branch

Janet Storer Bury Ladies’ Guild

Roger Swanson Coventry Branch

Isabel Taylor City of Manchester Branch 

Lorna Telfer Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Madge Tennant Haslingdon Ladies’ Guild

Vida Thomas Caldicot and District Branch 

Susan Thompson Kidderminster Branch

Betha Thomson Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

John Tournier South Bucks and Thames Branch

Pauline Tournier South Bucks and Thames Branch

Martin Traves Flamborough Lifeboat Station

Janet Twining Salcombe Lifeboat Fundraisers

U–Z

Sheila Walker Barmouth and District Guild

Gordon Waller Congleton Branch 

Geoff Warminger Littlehampton Lifeboat Station

D Watkinson Brierfield and Reedley Branch

Margaret Webb Portsmouth Fundraising Branch

Peggy Webster Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

A Wells Barrow Guild

David Wells Clacton-on-Sea Lifeboat Station

Geraint Wheeler Aberystwyth Lifeboat Station

Mollie Whitworth St Agnes Lifeboat Guild

Gareth Wigmore Penarth Lifeboat Station

Barbara Wildridge Wakefield and Walton Branch

Helen Williams Aberdyfi Branch 

David Williams Aberdyfi Branch

Ian Wilson Dunbar Lifeboat Station

Maurice Wilson Clontarf Fundraising Branch

Sandra Winzor Wantage Branch

Brian Winzor Wantage Branch

Peter Woolner Newton Abbot Branch

Tony Wylie Ramsgate Lifeboat Station

Iain Wyness Loughton Branch

A–E | F–J | K–O | P–T | U–Z

A–E

Jack Abbott Trearddur Bay Lifeboat Station

Shelia Abraham – St Annes Shop

Frank Acton Clifden Lifeboat Station

Gerald Adams Barry Dock Lifeboat

Simon Adams Guernsey Guild

Robert Aggas Swanage Lifeboat Station

Eileen Aird Lochinver Guild

Rebecca Allen Aberdeen and District Lifeboat Fundraising Branch

Rosanna Allen-Mirehouse Pembroke Ladies’ Guild

Myra Anderson Macduff Lifeboat Fundraising Committee 

Nadine Anderson Kidderminster Branch

Marion Anderson Orkney Dounby

Margaret Ankers Cowes Guild

Christine Armstrong Droitwich Guild

Ann Arton South Bucks and Thames Branch

Alan Ashby Welling Eltham and Sidcup Branch

Gill Bache Knowle and Dorridge Branch

Mark Bache Knowle and Dorridge Branch

Jackie Bailey Barrow Guild

Bronwen Baker St Agnes Lifeboat Guild

Bob Baker Lossiemouth Fundraising Branch

Gillian Bapty Bridlington Ladies’ Lifeboat Luncheon Club

Doreen Barber St Ives Guild and Shop

Beryl Barrett Newhaven Lifeboat Society

Jan Bass Henley-on-Thames Branch 

Terrance Bass Henley-on-Thames Branch

Janie Bassett St Ives Guild and Shop

Jennifer Bates Nuneaton and District Branch

Robert Bates Nuneaton and District Branch

David Bates Sonning Branch

Kathleen Bebbington Whitchurch Branch

Elizabeth Bee Falmouth Branch

Pat Bell Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

John Blakemore North Staffordshire

Christine Blakemore Grange-over-Sands Branch

John Bly Tring Branch

Andrea Bolton Droitwich Guild

Beryl Bowen Burry Port Lifeboat Station 

Roger W Bowen Burry Port Lifeboat Station 

Hilary Brackley New Milton and Barton-on-Sea Branch

Jonathan Bradbury Hayling Lifeboat Station

Beryl Britt South Bucks and Thames Branch

Geoff Britt South Bucks and Thames Branch

Alison Brooks Thurso Lifeboat Station

Jonathan Broome Lyme Regis Lifeboat Station

D Brown Brierfield and Reedley Branch

Liz Brown Donaghadee Lifeboat Station

Murray Brown Broughty Ferry Lifeboat Station

Roger Bryant Salcombe Lifeboat Fundraisers

Pamela Bryant Salcombe Lifeboat Fundraisers

Clive Buckley Solihull Branch

Dorothy Buist Kirkcaldy Fund Raising Branch

John Burden Douglas Guild

Thomas Burns Bangor Lifeboat Station

Beatrice Burnside Dalgety Bay Fundraising Branch

Eric Burton Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Patrick Caiels Wembury Peninsula

Peter Cain Douglas Guild

Elizabeth Campbell Cowes Guild

Megan Candy Montrose Fundraising Group

Jill Carter Sutton Coldfield Branch

George Carter Lybster Branch

Miriam Cartwright Pocklington Branch

Celia Case Grange-over-Sands Branch

Andrew Chape Cemaes Bay Branch

Andrea Chartres Pembury Branch

Peter Chartres Pembury Branch

Pamela Chrismas Winchester Branch

Ron Churchill Arbroath Guild

Tony Cole Sevenoaks Branch

Bill Cole Sevenoaks Branch

B Coles Barrow Guild

Janis Collett Kirkwall Lifeboat Station

Anita Collinge Haslingdon Ladies’ Guild

J Collins Barrow Guild

Sue Collins Mudeford Lifeboat Guild

Peter Collins Mudeford Lifeboat Guild

David Colville Campbeltown Lifeboat Station

Malcolm Cook Hartlepool Lifeboat Station

Tom Cooksey Mossley Branch

Pauline Cooper South Bucks and Thames Branch

Allen Corlett Peel Lifeboat Station

Paul Courcha Calshot Lifeboat Station

Jill Coutanche Jersey Guild

Brian Cowan Berwick-upon-Tweed Lifeboat Station

Michael Cox Courtmacsherry Lifeboat Station

Jackie Cozens Albrighton Branch

EUGENE CRILLY Clogherhead and Drogheda Branch

MICHAEL CROWE Lymington Lifeboat Station

Chris Cuff The Lizard Lifeboat Station

Simon Culliford Falmouth Lifeboat Station

Ann Currie Mallaig Lifeboat Fundraising Branch

Jean Curtis Lake District Branch

Graeme Cushnie Douglas Lifeboat Station

Kevin Davidson Thurso Lifeboat Station

Robert Davies Halesowen Branch

Ivor Davies North Staffordshire

Hilary Davies North Staffordshire

Nick Dawson Aberdovery Lifeboat Station

Louis Delahaye Borth Lifeboat Station

Meryl Delve St Ives Guild and Shop

Alan Dempster Newhaven Lifeboat Society

Kate Devlin Donaghadee Fundraising Branch

Kirsteen Dickson Portpatrick Shop 

Martin Double The Mumbles Lifeboat Station

David Duncombe Chippenham Branch

Freda Dundas Inverbervie and District Guild

Paul Eastment Porthcawl Lifeboat Station

Victoria Elgin Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Penelope Eliot Crowborough and District

David Elliot Ballymoney Branch

Margaret Eltham Winchester Branch

Stephen Andrew Emmerson Bridlington Lifeboat Station

Mary Erskine Portpatrick Shop

Liz Escott Minehead Fundraising Team

Mike Eustace Hastings Lifeboat Station

F–J

Vera Ferguson Kilmore Quay Branch

Elizabeth Ferris Arbroath Guild

Margaret Fleming Portsmouth Fundraising Branch

Margaret Foreman Whitstable Lifeboat Station

Robert Frost Berwick-upon-Tweed Lifeboat Station

Margaret Gambie Lake District Branch

Marjorie Gambrill Whitstable Branch

Anne Garside Wakefield and Walton Branch

Chris Gaskin West Kirby Lifeboat Station

Margaret Gearey Droitwich Guild

Evelyn Gill North Staffordshire Branch

Roger Gillett Dungeness Lifeboat Station

Helena Goddard Malvern Branch

Lynda Gooch Lake District Branch

Peter Gooch Lake District Branch

Rhona Goodfellow Arbroath Guild

Barbara Gorst Colwyn Bay Branch

Robert Govett Littlestone-on-Sea Lifeboat Station

Cath Grant Beaumaris Lifeboat Guild

Richard Green Ramsey Shop and Branch

David Greenman Canterbury Branch

Vivienne Grey Little and Broad Haven Lifeboat Station

Andrew Grey Little and Broad Haven Lifeboat Station

John Griffin Youghal Lifeboat Station

Margaret Griffiths Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Valerie Gunn Lybster Branch

Joan Haller Whitchurch Branch

Neil Hardy Swanage Lifeboat Station

Marjorie Harris Grange-over-Sands Branch

Robby Harris Port Talbot Lifeboat Station

John Hartland Withernsea Lifeboat Station

Lydia Harvey Orkney Birsay Branch

Alan Harwood Teignmouth Lifeboat Station

Maragret Hattersley Bury Ladies’ Guild

Suzanne Haw Swanage Lifeboat Fundraiser

Donald Hawley Hastings Lifeboat Station

Shirley Hawley Hastings Lifeboat Station

Elizabeth Haworth Lake District Branch

Peter Heading Aberystwyth Lifeboat Station

Mike Heel Flint Lifeboat Station

Ian Henry Oban Lifeboat Station

Marlyn Hewison Orkney Orphir Branch

Roger Hicks Sonning Branch

Ian Hn Nuneaton and District Branch

Shirley Hogan Workington Fundraisers

Kim Holland Ramsey Lifeboat Station

Craig Hope Harwich Lifeboat Station

Ann Howard Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Ann Howlett Crowthorne Branch

Michael Hudspeth Dalgety Bay Fundraising Branch

Pauline Mary Hunting Saundersfoot Branch

Glynnis Huntington Garforth Branch

John Huntington Garforth Branch

John Hutchinson Royston and District Branch

Moira Irvine Kirkwall Branch

Lance Jackson Shrewsbury Branch

Rita Jarvis Bangor Branch

George Jasper Tynemouth Lifeboat Station

Diana Jenkins Barmouth and District Guild

Gay Johnson Central London Committee

Joan Johnston St Agnes Lifeboat Guild

Valerie Johnston Orkney Birsay Branch

J Jones Barrow Guild

Karen Jones South Bucks and Thames Branch

Stephen Jones South Bucks and Thames Branch

Paul Jones Peel Lifeboat Station

K–O

Sally Kane Warwickshire Branch

Dave Kell Barrow Lifeboat Station

John (Sam) Kennedy Courtown Lifeboat Station

Patrick Keogan Ballyglass Lifeboat Station

William Kerr Largs Lifeboat Station

Margaret Delia Kethro Teignmouth Fundraising Team

Bob Killip Ramsey Lifeboat Station

Anne Kilpatrick Central London Committee

Barbara Kinsella MBE Cemaes Bay Branch

Kath Klau Pembroke Ladies’ Guild

Isla Knight North Berwick and Gullane Branch 

Mary Lamy Jersey Guild

John Lawson Congleton Branch

Peter Leigh Littlestone-on-Sea Lifeboat Station

Jackie Levett Warwickshire Branch

Dermot Levins Clogherhead and Drogheda Branch

Nick Lewis Falmouth Lifeboat Station

Wendy Lightoller Helensburgh Lifeboat Station

Allan Little Arran Lifeboat Station

Gary Little Amble Lifeboat Station

Janet Lloyd Conwy shop

K Long Barrow Guild

Patricia Lowe Shrewsbury Branch

Stephen Luce St Catherine's Lifeboat Station

Paul Lyon Colwyn Bay Branch

David MacAskill Lochinver Lifeboat Station

Dorothy MacDonald Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Douglas MacDougall Portree Lifeboat Station

Ranald MacLean Barra Island Lifeboat Station

David MacLellan Islay Lifeboat Station

Michael J MacNeil Barra Island Lifeboat Station

John MacNeil Barra Island Lifeboat Station

Pamela Main Droitwich Guild

Beryl Mansell Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Pip Marshall Chricthurch and Bournemouth East

Anne Marshall Dalgety Bay Fundraising Branch

Ann Martin Walsall Branch

Philip Martin Walsall Branch

Ross Martin Porthcawl Lifeboat Station

David Martin MBE Broughty Ferry Lifeboat Station

Richard Lawson Martindale Hoylake Lifeboat Station

Elizabeth Matthews Barry and the Vale Fundraising Team

Carol Maxwell Portpatrick Shop

Anthony McNamara Achill Island Lifeboat Station

Bill McCormick Ballymoney Branch

Iris McCullough Kilkeel Fundraising Branch

Anne McCusker Ballymoney Branch

Kathleen McFadyen Longhope Fundraising Guild

Christopher McFadyen St Catherines Lifeboat Station

Caryll McFadyen Jersey Guild

Patricia McGuffie Portpatrick Shop

Jennifer McIntosh Pembroke Ladies’ Guild

Roda McKenzie Chanonry and District

Valerie McNally Teignmouth Shop

William McGuire Workington Lifeboat Station

Patricia McRobert Haslingdon Ladies’ Guild

Roy Meakin Youth Education

Stephen Merifield Egham and Virginia Water Branch

Ian Michell Burnham and Highbridge Branch

Andy Peter Miles Swanage Fundraisers

Sadie Miles Bridport and District Branch

Rosemary Ann Miles Swanage Lifeboat Station

Dave Milford Plymouth Lifeboat Station

John Miller Ramsgate Lifeboat Fundraisers

William Miller Kirkwall Lifeboat Station

Paul Mimmack St Catherines Lifeboat Station

SUSAN MITCHELL Castleford and Pontefract

George Moffett Mossley Branch

Vera Moffett Mossley Branch

Gary J Morgan Burry Port Lifeboat Station 

Alan Morris Hall Green and Acocks Green Branch

Sandra Morris Hall Green and Acocks Green Branch

Maureen Morrison Arbroath Guild

Pamela Mortimer Saundersfoot Branch 

Gaye Murphy Dunmore East Fundraising

Rose Murphy Courtown Shop

Dorothy Murray Portpatrick Shop

Janice Murray Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Julie Murray Mossley Branch

Joseph Murray Ballyglass Lifeboat Station

Roslyn Mutch Macduff Lifeboat Fundraising Committee 

Dave Needham Eastbourne Lifeboat Station

John Newland Colwyn Bay Branch

David Nicholls Burnham-on-Crouch Lifeboat Station

Jean Norquoy Orkney Birsay Branch

Brendan O'Driscoll Youghal Lifeboat Station

Sean O'Farrell Courtmacsherry Lifeboat Station

Susan Oram Grange-over-Sands Branch

Eammon O'Rourke Rosslare Lifeboat Station

Delia Overton Walsall Branch

Alan Owen Moelfre Lifeboat Station

P–T

Ray Page Whitstable Lifeboat Station

Ian Parker Mudeford Lifeboat Station

Mark Parker Wisbech and District Branch

Richard Partridge Canterbury Branch

Margaret Pascoe Penlee Branch

Sheila Paterson Chanonry and District Branch

Tony Pattimore Guernsey Guild

Stewart Payne Whitchurch Branch

Marion Payne Port St Mary Branch

John Payne Port St Mary Lifeboat Station

Robert Peach Fareham and Locks Heath Area Fundraising Branch

Tony Pearson Colwyn Bay Branch

Clive Pickering West Mersea Lifeboat Station

Jerry Pike Fordingbridge and Ringwood Branch

Susan Pink Haslingdon Ladies’ Guil

Clive Plummer Nuneaton and District Branch

Margaret Pomeroy Penlee Branch

Denis Pope Faringdon Branch

Sandra Price Meopham and District Branch

Roy Price Rhyl Lifeboat Fundraisers

Joan Probert Barmouth and District Guild

Colin Pullenger Selsey Lifeboat Station

R Andrew Pulman Burry Port Lifeboat Station 

Hilary Punton Craster Branch

Lesley Purchase Albrighton Branch

Mary Rae Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Gary Randles Fleetwood Lifeboat Station

Vanessa Ray Ramsgate Lifeboat Fundraisers

John Ray Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Noel Reeve Warwickshire Branch

Mary Richards Jersey Guild

Margaret Richardson Lake District Branch

Yvonne Riley Albrighton Branch

David Roberts Hall Green and Acocks Green Guild

Sue Roberts Hall Green and Acocks Green Guild

Jill Roberts Pwllheli Lifeboat Station

Carole Roberts Colwyn Bay Branch

Brian Roberts Colwyn Bay Branch

Richard Robinson Filey Lifeboat Station

Jan Robinson Rhyl Lifeboat Fundraisers

Dave Robinson Tynemouth Lifeboat Station

Fred Robinson Hartlepool Lifeboat Station

Shirley Anne Rogerson BEM Trearddur Bay Station Shop

Bill Rogerson MBE Trearddur Bay Station Shop

Joan Rowe St Ives Guild and Shop

Jenny Rudge North Cotswold Branch

Mike Ruffhead Orpington Branch

Paul Russell Cromer Lifeboat Station

Gill Ruxton Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Patricia Salt Saltash Branch

Phil Sanderson Minehead Lifeboat Station

Mark Sawyer Eastbourne Lifeboat Station

Kathryn Sclater Orkney Orphir Branch 

David Scott Pembury Branch

Gavin Scott Kirkcudbright Lifeboat Station

Jean Sharp St Agnes Lifeboat Guild

Peter Shewell Newhaven Lifeboat Society

Betty Siddall Brierfield and Reedley Branch

Ewan Sim Tighnabruaich Lifeboat Station

David Simmons Rhyl Lifeboat Station

Margaret Sinclair Orkney Harray Branch 

Patsy Smith Kirkwall Lifeboat Branch

Ena Smith Chanonry and District Branch

Karen Smith Stonehaven Branch

Doreen Smith Pwllheli Branch

Craig Stalman Holyhead Lifeboat Station

Tom Stephens Margate, Birchington and Districts Branch 

Leonard Stephens Welling, Eltham and Sidcup Branch

Pat Stevenson Colwyn Bay Branch

Brenda Stibbons Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Judith Stockdale Wakefield and Walton Branch

Rodney Strachan Portsmouth Branch and Station

Sheila Strachan Portsmouth Branch and Station

Wendy Stranack Salcombe Lifeboat Fundraisers

Rowena Sturdgess Fishguard and Goodwick Branch

Neil Tallant Mudeford Lifeboat Station

Sally Tattersall Lake District Branch

Barry Taylor Portsmouth Lifeboat Station

Rossina Telford Lake District Branch

Alan Telford Lake District Branch

Sandra Thomson Pembroke Ladies’ Guild

Andy Tollett Rye Harbour Lifeboat Station

John Tomkins Colwyn Bay Branch

Rosalie Trinder Central London Committee

J Tull Barrow Guild

Keith Turnbull Bridlington Lifeboat Station

Angela Turner Fordingbridge and Ringwood Branch

Christine Tutton Barry and Vale Fundraising Branch 

U–Z

Martin Udall South Bucks and Thames Branch

Nancy Underwood Salcombe Lifeboat Fundraisers

Anthony Vlasto City of London Committee

Valary Wakefield Beaumaris Lifeboat Guild

Grant Walkington Bridlington Lifeboat Station

Margaret Waller Congleton Branch 

Sheila Walmsley South Bucks and Thames Branch

Stuart Ward Mudeford Lifeboat Station

Coleen Watson Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Robin Watt Arbroath Guild

Gertie Watt Orkney Birsay Branch 

Paul Westaway Bude Lifeboat Station

Peter Whalley Lytham St Annes Lifeboat Station

Phil Wheeler Solihull Branch

Tom Wheeler Tring Branch

Linda Wheeler Tring Branch

Nick White Littlehampton Lifeboat Station

David Whittaker South Bucks and Thames Branch

Chris Whittingham Harwich Lifeboat Station

Lorraine Whyley Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Marion Whyte Orkney Dounby Branch

Gavia Wilkinson-Cox Central London Committee

Fritz Williams Abersoch Lifeboat Station

Maureen Willoughby Courtown Branch

David Wilson Filey Lifeboat Station

Colin Wilson Oban Lifeboat Station

Jeremy Wiltshier Canterbury Branch 

Rodney Wiltshire Portsmouth Fundraising Branch

Lynn Woodhouse Sonning Branch

Keith Woodward Coleshill Branch

Wendy Wright Kidderminster Branch

Pamela Young Bembridge Guild

A–E | F–J | K–O | P–T | U–Z

A–E

Heather Abbott Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

Joseph Acton Clifden Lifeboat Station

Rita Adams Hall Green and Acocks Green Guild

Michael (Mike) Adams Oxted and Westerham Branch

Georgie Adams Oxted and Westerham Branch

David Airston Halesowen Branch

James Albery Selsey Lifeboat Station

Feras Al-Jalili Bexleyheath Branch

Zena Al-Jalili Bexleyheath Branch

Andrew Allen Portishead Lifeboat Station

Celia Allen MBE Guernsey Guild

Louise Anderson Nuneaton and District Branch

Doreen Andrews Barmouth and District Guild

Richard Annis Cromer Lifeboat Station

Jennifer Anslow-Wilson Central London Committee

Rosa Apps Pembury Branch

Robin Apps Pembury Branch

Terry Ashmore Hythe and Calshot Branch

June Bailey Mudeford Guild

George Bakker Lochinver Lifeboat Station

Robin Bale Bude Lifeboat Station

Angela Rose Banks St Austell and District Branch

Christopher Barnes Flint Lifeboat Station

Pattie Barnes Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group 

Margaret Barry Dunmore East Branc

David Barry Clifden Lifeboat Station

John Bartholomew Worcester Branch

Marilyn Bass Petts Wood and Crays Branch 

Brian Bass Petts Wood and Crays Branch

Michael Baxendine Kirkcaldy Branch

Jane Bayer Jersey Guild

Rick Bean Ramsgate Lifeboat Station

Sandra Beaney Bembridge Shop

Glen Beard Sonning Branch

Andrew Bell Clifden Lifeboat Station

Julien Bell The Mumbles Lifeboat Station

Julie Benest Jersey Guild

John Bennett Falmouth Lifeboat Station / Falmouth Guild

Marilyn Berry Looe Fundraising Branch

Ben Billingham The Mumbles Lifeboat Station

Jane Bills Stourbridge Branch

Antony Binns Withernsea Lifeboat Station

Elizabeth Birt Petts Wood and Crays Branch

Una Birtwistle Pembroke Ladies’ Lifeboat Guild

Penny Blackborrow Pembroke Ladies' Guild

Colin Blair Newhaven Shop

Danny Blake St Peter Port Lifeboat Station

Martin Blaker Flood Rescue Team

Vivienne Blaney South Bucks and Thames Branch

Michael Bon Ramsgate Lifeboat Fundraising

Roslynne Bonham Selsey Branch

Joe Bottomley Fleetwood Lifeboat Station

Laura Bowman Bembridge Branch

Roderic (Rod) Bowman Bembridge Branch

Sean Boyce Rosslare Harbour Lifeboat Station

Peter Boyd Chatham Historic Dock Yard

Patrick Boyle St Helens and District Branch

Fran Bracken Cowes Guild

Judy Bradshaw Shoreham Harbour Lifeboat Support Group

Brian Bradshaw North Kildare Fundraising Branch

Mhairi Brady Haslingden Ladies’ Lifeboat Guild

Myles Brady Clogherhead and Drogheda Branch

Frances Bragger Tamworth and Lichfield Branch

Roger Bragger Tamworth and Lichfield Branch

Eve Branson Manhood Branch 

Elizabeth Bray Ramsgate Fundraising Branch

Deborah Bressington Downend and Kingswood Branch

Gary Bressington Downend and Kingswood Branch

Victor Brett Henry Blogg Museum

Norman Bridges Kilkeel Fundraising Branch

Kevin Briggs Padstow Lifeboat Station

John Brittain Clifden Lifeboat Station

Colin Jack Brixton Swanage Lifeboat Fundraisers

Margaret Brooks Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Peter Browell Craster Lifeboat Station

Jim Brown Donaghadee Lifeboat Station

David Brown Aberdeen and District Lifeboat Fundraising Branch

Jeremy Brown Bude Lifeboat Station

Barbara Browne Holyhead Ladies’ Lifeboat Guild

Bernard Brownhill Coventry Branch

Veronica Brownhill Coventry Branch

Mollie Browning West Yorkshire Business Branch

Michael Bryant Hayling Island Branch

Michael Buckland Weston-super-Mare Lifeboat Station

Brenda Buckley Caldicot and District Branch 

David Buckley Caldicot and District Branch

Bob Bulgin Port Isaac Lifeboat Station

Peter Bullick Bangor Lifeboat Station

Phil Bulson Chippenham Branch

Graham Bunyan Pembury Branch

Hugh Burke Fethard Branch

Marion Burns Chanonry and District Branch

Carole Burston Birmingham Branch

Martin Burston Birmingham Branch

Daphne Bush Pembroke Ladies’ Lifeboat Guild

Hugh Buzza Chepstow Branch

Margaret Byers Pembroke Ladies’ Lifeboat Guild

Rodney Byrne Portrush Fundraising Branch

Mark Cain Port Erin Lifeboat Station

Sheon Cairns Dunbar Branch

Margaret Calder Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Viv Callingham Stroud and District Branch

Malcolm Campbell Trearddur Bay Lifeboat Station

Connie Cargill Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Jan Carpenter Salcombe Lifeboat Fundraisers

John Carpenter Salcombe Lifeboat Fundraisers

Tony Carter Sutton Coldfield Branch

Jill Carter Exmouth Shop

Lesley Carter Jersey Guild

Sheelagh Carter Petts Wood and Crays Branch

Dave Carvey Clacton-on-Sea Lifeboat Station

John Casey Clifden Lifeboat Station

Diane Castledine Coventry Branch

Sue Caswell Mudeford Lifeboat Guild

Alan Caswell Mudeford Lifeboat Guild

Tom Chadwick Christchurch and Bournemouth East Branch

Martin Chappellow Baildon and Bradford Branch

Debbie Charmartin Kilmore Quay Branch

Dorothy Charnley Blackpool Lifeboat Station

Tom Child Exmouth Shop

Diana Chillcott Cowes Guild

Sarah Chilver Harwich Lifeboat Station

Graham Christian West Bridgford Branch

Andrew Christie Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Evelyn Christie Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Elizabeth Christmas Hall Green and Acocks Green Guild

Francis Chudleigh Looe Shop

Paul Churchill South Bristol Branch

Joan Clancy Helvick Head and Dungarvan Bay Fundraising Committee

Michael Clapham Stroud and District Branch

Jean Clapham Stroud and District Branch

Fay Clark Longhope Guild

Anne-Marie Clark Poole Lifeboat Station

Jason Clark Swanage Lifeboat Station

Raymond Clark Aith Lifeboat Station

Ailsa Clark Campbeltown Lifeboat Station

Val Clarke South Bucks and Thames Branch

Jean Clarke Worcester Branch

Russ Clarke Holyhead Lifeboat Station

Irene Clayton Seahouses Shop

Ian Clayton Seahouses Lifeboat Station

Frank Clegg Trearddur Bay Lifeboat Station

Benny Clinton Clogherhead and Drogheda Branch 

Gerard Coad The Mumbles Lifeboat Station

Josephine Cockerill Kippford and District Branch

Jean Cockrem Minehead Branch

David Cole Walsall Branch

Alan Collier South Bristol Branch

Hilary Collier South Bristol Branch

Fergal Conneely Clifden Lifeboat Station

Jim Coombes Stourbridge Branch

Sue Coombes Stourbridge Branch

Joan Hazel Cooper Teignmouth Fundraising Team

Mary Costello-Smith Hoylake Lifeboat Station

Kevin Paul Bryce Coster Lymington Lifeboat Station

Roger Coulthard Largs Lifeboat Station

Russell Courtney Barmouth Lifeboat Station

Gilli Cowley Douglas Guild

David Cox Historic Lifeboat Collection Chatham

Stuart Cramp Holyhead Lifeboat Station

Chris Crane North Staffordshire

Annie Creak Manhood Branch

Jennifer Creek Worcester Branch

Lewis Creese Angle Lifeboat Station

Tony Crook Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Paul Crook Pembury Branch

Bill Cross West Kirby Lifeboat Station

Jan Darrel Crowther Rhyl Lifeboat Station

Jenny Croxson Hythe and Calshot Branch

Pat Crump Petts Wood and Crays Branch

Lauren Cudmore Central London Committee

Gerard Cunniffe Sligo Bay Lifeboat Station

Sheila Curley Grange-over-Sands Branch

Lawrence Dalrymple Cleethorpes Lifeboat Station

Christopher Davey Whitstable Lifeboat Station

Valerie Davies Caldicot and District Branch

Pamela Davies Fishguard and Goodwick

Veronica Davies Dunbar Fundraising Committee

Richard Davies – Horton and Port Eynon

Gareth Davies – Margate Lifeboat Station

Mike Davies – Dalgety Bay Fundraising Branch

Des Davitt – Wick Lifeboat Station

Yvette Deacon – Courtown Lifeboat Station

Pamela Deasy – Union Hall Lifeboat Station

Pamela Dennis – Sheringham Souvenir Shop

Dot Dick – Holyhead and Trearddur Bay Ladies’ Guild

Sheena Dicks – Colwyn Bay Branch

Aubry Diggle – Trearddur Bay Lifeboat Station

Mike Dilley – Solihull Branch

Ray Diver – Knowle and Dorridge Branch

Susan Draper – Kinsale Fundraising Committee

Roberta Duncan – Stonehaven Branch

Richard Dunk Bridlington Lifeboat Station

Carole Durst – Haslingden Ladies’ Guild

Dora Edwards – Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Christopher Edwards – Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Judith Edwards – Pwllheli Lifeboat Station

Andrew Eeles – St Catherines Lifeboat Station

Ronald Eggleton – Henley-on-Thames Branch 

Brian Ellner Margate, Birchington and District Branch

Peter Elmont Weston-super-Mare Finance Committee

Carol Emery Criccieth Lifeboat Station Fundraising Branch

Jean Emes Royston and District Branch

Caroline Evans Central London Committee

Alex Evans Poole Lifeboat Station

Huw Evans Egham and Virginia Water Branch

James Evans Walmer Lifeboat Station

F–J

John Falvey Barrow Lifeboat Station

Margaret Farquhar CBE Aberdeen Lifeboat Station

Lester Fastier – Petts Wood and Crays Branch

Di Fennell Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Ron Fennell Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Gill Fernihough Droitwich Guild

Margaret Fiddik Looe Shop

Michael Fisher Greystones and Newtown Branch

Carol Flahive Wicklow Lifeboat Station

Nora Flanagan Arranmore Lifeboat Station

Mary Fletcher Salcombe Lifeboat Fundraisers

Matt Foley Crosshaven Lifeboat Station

Adam Forrest Portishead Lifeboat Station

George Anthony Forster Flint Lifeboat Station

Lynn Forster Flint Lifeboat Station

Mick Fowler Cleethorpes Lifeboat Station

Eddy Fowler Invergordon Lifeboat Station

Jason Foxcroft St Bees Lifeboat Station

Sally Francis Fishguard and Goodwick Branch

Ken Francis Weymouth Lifeboat Station

Gill Franklin Nuneaton and District Branch

Lillian Fraser Arbroath Guild

Iain Fulton Oban Lifeboat Station

Jane Gamble Salcombe Lifeboat Fundraisers

Caroline Gardiner-Hill Central London Committee

Rob Garland – Tenby Lifeboat Station

Robert Michael Garner Cleevdon and Twickenham Branch

James Garrick Aith Lifeboat Station

Mark Gaudion Alderney Lifeboat Station

Duncan Geddes Mallaig Lifeboat Station

Dorothy Geering Aberdeen Lifeboat Station

Lesley George Selsey Branch

Angela George Winchester Branch

Mark Ginn Crosshaven Lifeboat Station

Molly Girling Henry Blogg Museum

Bridget Glasgow Fordingbridge and Ringwood Branch

Lynn Gledhill Salcombe Lifeboat Fundraisers

Jill Goddard Twickenham, Teddington and District Branch 

Simone Goddard Jersey Guild

Brian Gould Birmingham Branch

Scott Gourlay Broughty Ferry Lifeboat Station

Malcolm Graves Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Tom Greasty Swanage Lifeboat Station

John Green Chippenham Branch

David Greenway Canterbury Branch 

M K (Kerry) Gregg Portrush Lifeboat Station

Barbara Grieve Orkney Harray Branch

John Griffin Malvern Branch

Meghan Griffiths Porthdinllaen Branch

Maira Griffiths Porthdinllaen Branch

Dafydd Griffiths Trearddur Bay Lifeboat Station

Alistair Groom Fordingbridge and Ringwood Branch

Peter Grose Crowborough and District Branch

Betty Groves St Agnes Lifeboat Guild

Desmond Gulliford Pwllheli Lifeboat

Keith Hadley Halesowen Branch

David Haines Swanage Lifeboat Station

Malcolm Richard Hall Lymington Lifeboat Station 

Kathleen Hampson Rhyl Lifeboat Fundraisers

Margaret Harcus Westray Guild 

Bruce Harding Salcombe Lifeboat Station

Wayne Hargrave Ramsey Lifeboat Station

Lee Harland Whitby Lifeboat Station

Philip Harrison Filey Lifeboat Station

Joyce Hathaway – Nuneaton and District Branch

Madeleine Hawken St Ives Guild and Shop

Gordon Hawking Christchurch and Bournemouth East Branch

Sheila Hawking Christchurch and Bournemouth East Branch

John Hawkins West Bridgford Branch

Kenny Hay Hartlepool Lifeboat Station

MARY HAYES Clogherhead and Drogheda Branch

Charlie Haywood Invergordon Lifeboat Station

Ann Heap Central London Committee

Chris Heighton Hoylake Lifeboat Station

Richard Hemmings Worcester Branch

Kim Henshaw Manhood Branch

Margaret Hepworth South Bucks and Thames Branch

Peter Herbert Henley-on-Thames Branch

Michael Hicks Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Jill Higginbotham Jersey Guild

Keith Higgins Salcombe Lifeboat Fundraisers

Helen Higgins Salcombe Lifeboat Fundraisers

John Hill Canterbury Branch

John Hill Buckie Lifeboat Station

Dot Hills Shrewsbury Branch

Linda Hinchliffe Filey Lifeboat Station

Giles Hobart Sutton, Cheam, and Worcester Park Branch

Sue Hobbs Salcombe Lifeboat Fundraisers

David Hodges Portishead Lifeboat Station

Don Hodgkinson Exmouth Lifeboat Station

Ann Hollis Newhaven Lifeboat Society

Pamela Holloway Nuneaton and District Branch

Vic Holloway Nuneaton and District Branch

Chris Holloway Poole Lifeboat Station

Debbie Holmes Clacton-on-Sea Lifeboat Station

Margaret Holmes Hyndburn and Ribble Valley Fundraising Group

Maldwyn Hopkin Penarth Lifeboat Station

Yvonne Horswill Pembury Branch

Michael Horswill Pembury Branch

Alan Hoskin Padstow Lifeboat Station

Eirlys Houghton Cemaes Bay Branch

Anne Housego Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Sylvia Howard Conwy Lifeboat Station

David Howard Conwy Lifeboat Station

Dee Huddleston North Kildare Fundraising Branch

Robert Huddleston North Kildare Fundraising Branch

David Huggett Grange-over-Sands Branch

Mary Huggins St Agnes Lifeboat Guild

Scott Huggins Broughty Ferry Lifeboat Station

Kath Hughes Arbroath Guild

Terry (Terrance) Hughes Conwy Shop

Peter Hughes Clogherhead and Drogheda Branch

Maureen Hume Kirkwall Lifeboat Station

Judith Hunt Barry and Vale Fundraising Branch

Robert Hunt South Bristol Branch

Linda Hunt South Bristol Branch

Colin Huntley Pembury Branch

Corinne Husbands Jersey Guild

Stephen Hyland Newcastle Lifeboat Station

Richard Ide Aldershot and Farnborough Branch

Jesse Jackson Filey Lifeboat Station

Alan Jackson Bridport and District Branch

Janet Jackson Grange-over-Sands Branch

Andrew Jamieson Eyemouth Lifeboat Station

Joan Jenkins Ramsgate Lifeboat Fundraisers

Cathy Jesse Mudeford Lifeboat Guild

Irene Johnson Gravesend Fundraising Branch

Robert Johnson Gravesend Branch 

Elizabeth Johnston Stokesley Guild

Alan Johnstone Kirkcudbright Lifeboat Station

Colin Jones Barry Dock Lifeboat Station

Aileen Jones Porthcawl Lifeboat Station

Barbara Jones Looe Shop

Kathleen Jones Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Vince Jones Moelfre Lifeboat Station

Elaine Jones Rock Shop

Allan Jordan West Bridgford Branch

Ann Jordan West Bridgford Branch

K–O

Denis Kane Warwickshire Branch

Peter Karran Rhyl Lifeboat Fundraisers

Desmond Keen Sheringham Souvenir Shop

Christina Kehoe Kilmore Quay Branch

Patrick Damien Kelleher Kinsale Lifeboat Station

Hilary Kelly Central London Committee

Chris Kelly New Ross Fundraising Branch 

Heidi Kelly Clogherhead and Drogheda Branch

Gerry Kelly Clogherhead and Drogheda Branch

Vanessa Kemp Orkney Dounby Branch

Margaret Kentish Meopham and District Branch

Viv Kerrison Pembroke Ladies’ Guild

Elizabeth King Cowes Guild

Edward King Achill Island Lifeboat Station

Jamie King Cleethorpes Lifeboat Station

Martin Kinghoward Grantham Branch

Ray Kirkham Burnham-On-Crouch Lifeboat Station

Derek Kitching Beaumaris Lifeboat Guild

Ted (Frank Edward Norman) Knight Swanage Lifeboat Fundraisers

Mark Laming Whitstable Lifeboat Management Group

Pat Lammers Bridlington Ladies’ Lifeboat Luncheon Club

Robin Lane Helensburgh Lifeboat Station

Gary Lawson Workington Lifeboat Station

Sandra Lawson Congleton Branch

Claire Leedham Padstow Fundraising Guild

Victor Leppington Flamborough Lifeboat Station

Shane Leslie Crowthorne Branch

Tamzin Lewis Pembroke Ladies’ Guild

Julia Lewis Beaumaris Lifeboat Guild

Valerie Liddle Westray Guild

Wendy Lockyear Clacton-on-Sea Guild

Mark Lofty Calshot Lifeboat Station

Val Lovatt Salcombe Lifeboat Fundraisers

Susan Lowrey Filey Lifeboat Station

Delyth Lucas Fishguard and Goodwick Branch

Rowena Lundberg Grange-over-Sands Branch

Phil Lundberg Grange-over-Sands Branch

Peter Macauley Filey Lifeboat Station

Craig Macintosh Dun Laoghaire Lifeboat Station

Donald W Macleod Barra Island Lifeboat Station

Karen Macleod Lochinver Guild

Barry Mactaggart Oban Lifeboat Station

Caroline Maiden Central London Committee

Alan Maitland North Staffordshire

Tony Malone Clacton-on-Sea Shop

Kyle Marshall Bangor Lifeboat Station

Simon Matthews Littlestone-on-Sea Lifeboat Station

John Matthews Fleetwood Lifeboat Station

Jo May Portrush Fundraising Branch

Clive Mayhew Hastings Lifeboat Station

Carmel McAllister Dunmore East Fundraising

John P McKenna Howth Lifeboat Station

Michael McNulty Achill Island Lifeboat Station

David McAllister Alderney Lifeboat Station

Kev McBay Montrose Lifeboat Station

Janice McCaig Portpatrick Shop

Paul McCann Aberystwyth Lifeboat Station

Islay McEachern Islay Lifeboat Station

Edward McElheron Arklow Lifeboat Station

Dorothy MGregor Kirkcaldy Fundraising Branch

Lynda McHarg Kippford Branch

Ann McIlravie Kinghorn Fundraising

Patricia McIlreavy Clogherhead and Drogheda Branch

William McIlreavy Clogherhead and Drogheda Branch

Margaret McIntyre Blackpool Shop

Margaret McMillan Barry and Vale Fundraising Branch

Hugh Stuart McMillan Barry Dock Lifeboat

Carol McMinn North Berwick Branch

Graeme McMurchy Campbeltown Lifeboat Station

Michael McNally St Catherine Lifeboat Station

Caroline McSean Loughton Branch

Michael McSean Loughton Branch

Graham Meachen Harwich Lifeboat Station

Deborah Meadows Bembridge Branch

Jean Meikle North Berwick and Gullane Fundraising Branch

James Meston North Berwick and Gullane Fundraising Branch

Wendy Mew Pembury Branch

Colin Midwinter Morecambe Lifeboat Station

Robert Midwood Porthdinllaen Lifeboat Station

Carol Miles Bury Ladies’ Guild

Margaret Miller Meopham and District Branch

Doreen Mitchell Selkirk Guild 

Brian Moore Kilmore Quay Branch

Carolyn Morgan Jones Kidderminster Branch

Keith Morris Rosslare Lifeboat Station

Cynthia Morrish Rock Branch

Stuart Morrison Tower Lifeboat Station

George Morrison Aith, Shetland Lifeboat Management Group

Yvonne Morson Nuneaton and District Branch

Leila Mothew Loughton and Woodford Branch

Alan Mounsey Whitehaven Branch

Eleanor Mounsey Whitehaven Branch

Guy Moxon Scarborough Lifeboat Station

Gordon Mudford Barry and Vale Fundraising Branch

Anthony Mulcahy Cobh Fundraising Branch

James Mullen Clifden Lifeboat Station

John Mullen Clifden Lifeboat Station

Barry Mullin Clogherhead and Drogheda Branch

Loretta Mullin Clogherhead and Drogheda Branch

Simon Munro Kippford Lifeboat Station

Dr John Murphy Crosshaven Lifeboat Station

J Murray Winchester Branch

David Murrian Birmingham Branch

John Nelson Stonehenge Branch

Mark Nelson Donaghadee Lifeboat Station

Trisha Newark Brierfield and Reedley Branch

Bill Newton Rhyl Lifeboat Fundraisers

Trevor Nicholl St. Annes Shop

Andrew Nichols Fishguard Lifeboat Station

Phil Nicol Aberdovey Lifeboat Station

Jimmy Nicolson Aith Lifeboat Station

Mark Nightingale Brighton Lifeboat Station

Chris Nisbet Trauma and Risk Management 

Jenny Norgrove South Bucks and Thames Branch

Billie Northfield Clacton-on-Sea Shop

Philip Northfield Clacton-on-Sea Shop

Susan O' Donoghue Dunmore East Fundraising Branch

Liam O’Neill Arklow Lifeboat Station

Kenneth O’Flaherty Clifden Lifeboat Station

Aidan O’Halloran Clifden Lifeboat Station

Brian O’Malley Clifden Lifeboat Station

Anthony O’Flynn New Ross Branch

Martine O'Malley Salcombe Lifeboat Fundraisers

Shirley O'Neill Dunmore East Fundraising

Charlie Osborne Barmouth Shop

Anita Osborne Barmouth Shop

BRIAN O'SHIEL Clogherhead and Drogheda Branch

Adam O'Sullivan Dun Laoghaire Lifeboat Station

David Owen Gloucester and Forest of Dean Branch

Stewart Oxley Walton and Frinton Lifeboat Station

P–T

Julia Pagett Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

David Pagett Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Sheila Parker Grange-over-Sands Branch

Clifford Parker Grange-over-Sands Branch

David Parkes Salcombe Lifeboat Fundraisers

Keith Parrott Chatham Historic Dock Yard

Gill Parry-Jones Workington Fundraisers

Rosalind Parsons Seaview, St Helens and Brading Haven Branch

Alice Pascall Dover Lifeboat Fundraisers

Ian Patenall Molesey Esher and Claygate

Neil Paterson Sevenoaks and District Branch

Christina Pay Bangor Lifeboat Station

Angela Payne-Hanlon Saltash Branch

Joan Peacock Portaferry and District Lifeboat Guild

Jan Pearce Burnham and Highbridge Branch 

Rosalind Pearce Clacton-on-Sea Lifeboat Station Fundraising

Lynda Pearson Rhyl Lifeboat Fundraisers

Pat Peel Wakefield and Walton Branch

Jenny Peel Petts Wood and Crays Branch

Maggie Pegg Pembroke Ladies’ Guild

Neil Pellow Wick Lifeboat Station

Linda Pender Helensburgh Lifeboat Station

Ann Pentney Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

Adam Pentney Gloucester and Forest of Dean Fundraising Branch 

David Perkins Nuneaton and District Branch

Louise Perkins Jersey Guild

Alan Perkins Canterbury Branch

Angela Perry Criccieth Souvenir Shop

Rose Phillips Pembroke Ladies’ Guild

Jean Phillips Congleton Branch

Jan Pierce Tunbridge Wells Branch

Fred Piggott Margate, Birchington and District Branch

Jean Platt Stourbridge Branch

Vilma Polhill Pembroke Ladies’ Guild

Madeleine Poole Jersey Guild

Derrick Popple The Lizard Lifeboat Station

Moira Porter Dunbar Fundraising Committee

Liz Power Dunmore East Fundraising

Helen Power Dunmore East Fundraising

Kathleen Power Fundraising Dunmore East

Matt Pownall-Jones Hoylake Lifeboat Station

Mike Prager South Bucks and Thames Branch

Stephen Punter Winscombe Branch

Ira Ramsden Pembroke Ladies’ Guild

Brian Rankin Largs Lifeboat Station

Frank Ranson Conwy Lifeboat Station

Gordon Reddell Campbeltown Lifeboat Station

Elizabeth Rees Jersey Guild

Stephen Reid Sligo Bay Lifeboat Station

Bernadette Reilly Ballymoney Branch

Norma Rhodes North Staffordshire

Chris Rice Stranraer Lifeboat Station

Tina Richards Jersey Guild

Malcolm Richardson Fowey Lifeboat Station

Dale Rickerby St Bees Lifeboat Station

Jeanette Ridley Guernsey Guild

Gillian Roberts Sutton Coldfield Branch

John Roberts Sutton Coldfield Branch

Ann Roberts Seaton, Beer and District Branch

Sue Roberts Barmouth and District Guild

Barry Roberts Trearddur Bay Lifeboat Station

Jacqui Robertson Hastings Lifeboat Station

Graham Robertson Wick Lifeboat Station

Peter Robinson Rhyl Lifeboat Station

Freda Robinson Carrickfergus Branch

Dave Rogers St. Bees Lifeboat Station

Steve Rogerson Holyhead Lifeboat Station

Joyce Rollinson Rhyl Lifeboat Fundraisers

Moira Ross Kinghorn Branch

Sarah Rowe Kippford and District Branch

Alwyn Rowlands Moelfre Lifeboat Station

Margaret Rowlandson Grange-over-Sands Branch

Chris Ruberry Falmouth Water Safety

Daphne Rudge Mudeford Lifeboat Guild

Kenneth Sandercock Historic Lifeboat Collection Chatham

John Sanders Bridport and District Branch

Philippa Sanders Bridport and District Branch

Julia Sanders Hayle Branch

Ali Sanderson Minehead Lifeboat Station

Lee Sandford St Mary's Lifeboat Station

Anthony Sayer St Helens and District

Jean Sayers St Ives Guild and Shop

Kate Sayers Pembury Branch

Philip Schofield Colwyn Bay Branch

Sheila Scott Kirkwall Lifeboat Station

Jacques Scott Portishead Lifeboat Station

Richard See Looe Shop

Rita Selway Exmouth Shop

Dorothy Shannon Henry Blogg Museum

Janet Sharp Solihull Branch

Irene Shaw Grange-over-Sands Branch

Margaret Sheen Seaview, St Helens and Brading Haven Branch

Gill Sheward Sutton Coldfield Branch

Gay Sheward Stroud and District Branch

Joseph Shiels Clogherhead and Drogheda Branch

Gillian Shiels Clogherhead and Drogheda Branch

James Sidford Penarth Lifeboat Station

Barbara Simpson Droitwich Guild

Brian Simpson Sennen Cove Lifeboat Station

Kingsley Singer Newcastle Lifeboat Station

Steve Smith Shoreham Harbour Lifeboat Station

Simon Smith Mudeford Lifeboat Station

Clive Smith Tramore Lifeboat Station

Patricia Smith Workington Fundraisers

Graeme Smith Kirkwall Lifeboat Station

Ann Smyth Dunmore East Fundraising

Christopher George Soldan Orpington Branch

Angela Sommerville Central London Committee

Josephine Spary Jersey Guild

Brenda Spearing Hythe and Calshot Branch

Lorna Speers Kilkeel Fundraising Branch

Susan-Mary Spiller Crowthorne Branch

Jayne Squibb Port Erin Lifeboat Station

Cynthia Squire Porthdinllaen Branch

Rose Start South Bucks and Thames Branch

Matt Steeden Swanage Lifeboat Station

David Steel Queensferry Branch

David Stenhouse Tynemouth Lifeboat Station

Rob Stephenson Lytham St Annes Lifeboat Station

Jeanne Stevens Salcombe Lifeboat Fundraisers

Betty Stevenson Portpatrick Shop

Doreen Stones Castleford and Pontefract Branch

Peter Stowers Oxted and Westerham Branch

Susan Strachan Kippford and District Branch

Ian Stroud Porthcawl Lifeboat Station

Frances Stuart Chanonry and District

Robert Stubbs West Yorkshire Business Branch

John Edward Studholme Silloth Lifeboat Station

Jenny Sucksmith Pembroke Ladies’ Guild

Shirley Sutton St Agnes Lifeboat Guild

Timothy Sutton Clacton-on-Sea Lifeboat Station

Derek Sutton Redcar Lifeboat Station

Mike Swan Galway Lifeboat Station

Monique Tait Jersey Guild

Mike Tame Bude Lifeboat Station

Alexandra (Sandie) Tansey Warwickshire Branch

Janet Tattershall Bridport and District Branch

Frank Taylor Cullercoats Lifeboat Station

Linda Taylor Amble Fundraisers

Andrew Taylor Pwllheli Lifeboat Station

Sean Taylor Newquay Lifeboat Station

Barbara Tennett Teignmouth Fundraising Team

John Thake Bexleyheath Branch

Barbara Thake Bexleyheath Branch

Rachel Thomas Port Talbot Lifeboat Station

William Thomas Tenby Lifeboat Station

Marcus Thomason Lerwick Lifeboat Station

Nancy Thompson Exmouth Shop

John Thompson Workington Lifeboat Station

Ann Thompson Salcombe Lifeboat Fundraisers

Scott Thomson Newcastle Lifeboat Station

Ian Thornton New Brighton Lifeboat Station

Betty Tibbetts Kidderminster Branch

David Buster Tickner Burnham-on-Crouch Lifeboat Station

Mary Timms Mudeford Lifeboat Guild

William Todd Bangor Lifeboat Station

Julia Tolley Worcester Branch

Ian Totterdell Minehead Lifeboat Station

Jayne Traynor Longhope Guild

Geoff Tully Ramsgate Lifeboat Station

Paul Tuohy Tramore Lifeboat Station

Marjorie Turner Courtmacsherry Branch

Bill Turner Achill Island Lifeboat Station

Colin Turner Hayling Island Lifeboat Station

Gillian Turner Jones Church Stretton Branch

Mark Turrell Chiswick Lifeboat Station

U–Z

Gillian Underhill Downend and Kingswood Branch

Ray Varney Hythe and Calshot Branch

J Venton Barrow Guild

Michelene Vezier Jersey Guild

William Vince Chippenham Branch

Rosemary Votier Cromer Ladies’ Lifeboat Guild

Cynthia Walbank Brierfield and Reedley Branch

Michael Waldron Fowey Lifeboat Station

Sandra Walker Clacton-on-Sea Ladies’ Fundraising Committee

Robin Walker South Bucks and Thames Branch

Jean Wallace Arbroath Guild

William Walton Brighton and Newhaven

Dave Ward Campbeltown Lifeboat Station

Shirley Watling Salcombe Lifeboat Fundraisers

Barbara Watson Malvern Branch

Joan Watson St Asaph Branch

Laurie Watson Looe Branch

Ann Watson Looe Branch

Peter E Watson Donaghadee Lifeboat Station

Ted Watson St Asaph Branch

Alison Watt Macduff Lifeboat Fundraising Committee 

Geoff Wayte Clogherhead and Drogheda Branch

Jeff Weaver Bude Lifeboat Station

Philip Weeks Historic Lifeboat Collection Chatham

Andy Welch Margate Lifeboat Station

Ronald Welsh Crieff Branch

John Wesley Winchester Branch

Gareth Whan Bangor Lifeboat Station

Shirley Wheeler Pembroke Ladies’ Guild

Daniel Whelan Clifden Lifeboat Station

Raymond Whelan Clifden Lifeboat Station

Bernard Whelan Clifden Lifeboat Station

Tony Whitcombe Burnham-on-Sea Branch

Lance White Historic Lifeboat Collection Chatham

Harry Whittle Dunmore East Fundraising

Jane Whittle Dunmore East Fundraising

Paul Wibberley Kinghorn Lifeboat Station

Howard Widdowson Knowle and Dorridge Branch

Sue Widdowson Knowle and Dorridge Branch

Lindsey Wigmore Great Yarmouth and Gorleston Station

Jeremy Wilkes Mudeford Lifeboat Guild

Roma Wilkinson Cowes Guild

Barbara Willey Dover Branch

Aled Williams Conwy Lifeboat Station

Jean Williams Aberystwyth Fundraising Branch

Margaret Williams Rhyl Lifeboat Fundraisers

Phill Williams Staithes and Runswick Lifeboat Station

Lisa Williams Craster Lifeboat Station

David Williams Trearddur Bay Lifeboat Station

Richard Williams Blackpool Lifeboat Station

Rachel Williams Cemaes Bay Branch

Dafydd Wynne Williams Cemaes Bay Branch

Stephen Williams Cemaes Bay Branch

Lynda Williams Blackpool Shop

Jane Wilson Central London Committee

Joyce Wilson Bury Ladies’ Guild

Chris Wilson Bude Lifeboat Station

Carol Wilson Walsall Branch

Christine Wilson Dunfermline and Inverkeithing Fundraising Branch

Steven Wilson North Berwick Lifeboat Station

Gilian Wiseman Filey Lifeboat Station

Rodger Withers Erdington Branch

Lin Wood Aberdeen and District Lifeboat Fundraising Branch

Willie Wood Anstruther Lifeboat Station

Phil Woodcock St Mary's Lifeboat Station

Paul Wooddisse Stourbridge Branch

Alasdair Woods Largs Lifeboat Station

Mary Woodward Coleshill Branch

Maurice Woodward Coleshill Branch

Peter Woolhouse Historic Lifeboat Collection Chatham

Paul Wroot Cheltenham and Tewkesbury Branch

Linda Wyatt St Agnes Lifeboat Guild

Jon Yabsley Portishead Lifeboat Station

Mike Yarnell Falmouth Coastal Safety

Sam Yeates Clogherhead and Drogheda Branch

Leah Young Workington Fundraisers